ZŻWP Koło Nr 10 im. 13 Pułku Zmechanizowanego

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rok 2022

Drukuj

Kalendarium - rok 2022

Data - okres


Wydarzenie - przedsięwzięcie

2 STYCZNIA


W dniu 2 stycznia 2022 r. licznik odwiedzin naszej strony internetowej wskazał 700.000 wyświetleń. Jest to dla nas niezwykle imponujący wskaźnik popularności naszego serwisu, który został założony 20 stycznia 2014 roku.
Za kilka dni rozpoczniemy 8 rok popularyzacji działań Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie. W informacji o sukcesie obiecaliśmy odbiorcom, że nasza strona, która nie jest typowym portalem społecznościowym a jedynie serwisem informacyjno-publicystycznym, będzie w dalszym ciągu bogatym źródłem wiedzy o jednostkach wojskowych nieistniejącego od 1998 roku Garnizonu Kożuchów, których tradycje kultywuje nasze Koło ZŻWP oraz dostarczycielem bieżących aktualności o naszej działalności.
Zaprosiliśmy jednocześnie do systematycznego odwiedzania nas pod adresem internetowym https://www.zzwp13pz.pl.
22 STYCZNIA

Członek Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego chor. Grzegorz Zdyb kontynuuje swoją sportową pasję i reprezentuje kożuchowskie stowarzyszenie podczas zawodów sportowych.
W dniu 22.01.2022 r. wziął udział w Zimowym Półmaratonie Gór Stołowych na dystansie 21 kilometrów. Trasa prowadziła szlakami turystycznymi Gór Stołowych, ale była technicznie wymagająca z dużą ilością zakrętów, skał, znacznymi przewyższeniami, była mocno zaśnieżona i oblodzona.
Chor. Grzegorz Zdyb pokonał wyznaczoną trasę w czasie 03:38:35 i zajął 263 miejsce wśród 431 zawodników.

19 LUTEGO
Członek Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego chor. Grzegorz Zdyb w dniu 19.02.2022 r. wziął udział w biegu na dystansie 21 kilometrów w Rudawach Janowickich. Bieg zorganizowano w ramach Zimowego Festiwalu Biegowego.
Bieg w Rudawach Janowickich to najcięższe zimowe wyzwanie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Dzikie góry, setki skał, ciężka wspinaczka i śnieżne zbiegi. Trasy najpiękniejszymi zakamarkami Rudaw – Zamek Bolczów, Starościńskie Skały, Sokoliki, Krzyżna Góra, Skalnik i Szwajcarka. Zimowe warunki, niepowtarzalny klimat, szczyt za szczytem.
Start i meta zlokalizowana przy Schronisku Szwajcarka. Chorąży Grzegorz Zdyb zajął 241 miejsce open z czasem 03:19:44.
Postawa sportowa i propagowanie działalności Koła zasługuje na szczególne uznanie. Za osiągnięcia sportowe w 2021 roku Narodowa Fundacji Rozwoju Sportu im. Tadeusza Pietrzykowskiego odznaczyła chor. Grzegorza Zdyba Medalem „Sport w Służbie Ojczyzny”.
3 MARCA

W dniu 3 marca 2022 roku na Cmentarzu Komunalnym w Kożuchowie odbył się pogrzeb śp. st. chor. szt. Mieczysława Pietrzaka.

Zmarłego pożegnali najbliżsi, przyjaciele, znajomi oraz bardzo liczne grono kolegów z okresu jego służby w 4 Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym. Ostatnie honory zmarłemu oddała kompania honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie i poczet sztandarowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.

W imieniu zarządu i członków koła zmarłego pożegnał prezes zarządu ppłk Sylwin Andrzej Jarosz.

11 MARCA

W celu honorowania szczególnych zasług w działalności związkowej Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego oraz wsparcia inicjatyw podejmowanych przez Koło ustanowiono w 2019 roku tytuł wyróżniający „Człowiek Roku Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego”.

W dniu 11 marca 2022 roku kapituła złożona z członków Zarządu Koła i laureatów poprzednich edycji dokonała wyboru laureata tytułu za rok 2021.

Człowiekiem Roku 2021 Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego został
ppłk mgr inż. Sylwin Andrzej Jarosz

W uzasadnieniu zawartym w uchwale czytamy: ppłk mgr inż. Sylwin Andrzej Jarosz zasłużył się w 2021 roku w działalności związkowej dla Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jego działalność twórcza. Jest autorem publikacji dokumentującej historię jednej z najstarszych organizacji pozarządowych i pożytku publicznego działającej w Kożuchowie „Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Kożuchowie 1982-2020” oraz redaktorem albumu "Jednostki wojskowe Garnizonu Kożuchów w fotografii wspomnieniowej - część druga".

15 MARCA

15 marca 2022 r., w ramach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, podjęta została inicjatywa pomocowa rodzinie Państwa Kropielnickich, która przybyła do Polski w dniu 8.03.2022 roku. Formę pomocy zaproponował Prezes Zarządu Koła ppłk mgr inż. Sylwin Andrzej Jarosz w porozumieniu ze składem Zarządu. Na naszym profilu Face Book oraz stronie internetowej opublikowany został apel do członków i sympatyków naszego koła.

Członkowie rodziny byli szczególnymi gośćmi IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego w 2019 roku była rodzina pierwszego dowódcy 38 Pułku Piechoty Wojska Polskiego ppłk Lucjana Kropielnickiego, który dowodził pułkiem w latach 1945-1946.

Jego wnuk, Aleksander Kropielnicki i Włodzimierz Kropielnicki, prawnuczka Alisa Kropielnicka oraz prawnuk Władysław Kropielnicki uczestniczyli w uroczystościach i zwiedzali Ziemię Lubuską.

Wojna zmieniła życie tej rodziny. Władysław i Włodzimierz Kropielniccy walczą z rosyjskim agresorem. Pozostała część rodziny, Aleksander Kropielnicki z żoną Tatianą i córką Alisą, znalazła schronienie na Ziemi Lubuskiej, gdzie została – dzięki staraniom i działaniom mjr Zdzisława Służewskiego - relokowana w ramach przyjęcia uchodźców wojennych w jednym z ośrodków w części północnej województwa lubuskiego.
Próbują ułożyć sobie życie w naszym kraju. Poszukiwanie pracy, sprawy administracyjne i organizacja życia codziennego generują znaczne koszty.

Apelujemy do Państwa o wsparcie ich startu na obczyźnie pomocą finansową. Wpłat można dokonywać na konto kołanr 14 9673 0007 0000 0013 1424 0001, tytuł przelewu: dla Kropielnickich.

Zbiórka środków pieniężnych będzie także prowadzona podczas walnego zebrania członków Koła w dniu 25 marca w Restauracji Helena w Kożuchowie.

Pomóżmy tym, których wojna zmusiła do porzucenia własnego domu w Kijowie.
18 MARCA

W piątek, 18 marca 2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze Prezes Zarządu Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk. Sylwin Andrzej Jarosz spotkał się z Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietą Anną Polak.

Ppłk Sylwin Andrzej Jarosz przedstawił plan obchodów jubileuszu 40-lecia powstania Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego, które odbędą się w połowie września 2022 r. Przypomniał też historię organizacji i zaprezentował związane ze Związkiem wydawnictwa.

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak została zaproszona na obchody 40-lecia powstania Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie.

19 MARCA

Członek Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego chor. Grzegorz Zdyb wciąż podejmuje trudne wyzwania sportowe.

W dniu 19.03.2022 r. wziął udział w biegu górskim Waligóra Run Cross 2022 na dystansie HALF wynoszącym 25 km z 1100 metrów przewyższeń. Trasa prowadziła przez Głuszycę, Góry Suche, Sokołowsko położone na pograniczu polsko-czeskim. Trasa technicznie trudna, podbiegi i zbiegi oblodzone z zalegającym śniegiem a w dolnych partiach gór występowało błoto.

Członek kożuchowskiego stowarzyszenia pokonał trasę biegu w czasie 04:08:49 i zajął 113 miejsce.

23 MARCA

W dniu 23 marca 2022 mija 40 lat od powstania pierwszej organizacji związkowej skupiającej część aktywnego środowiska żołnierzy Wojska Polskiego w powiecie nowosolskim. 23 marca 1982 roku odbyło się zebranie założycielskie koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Kożuchowie. Jubileusz 40-lecia tego wydarzenia skłania do wspomnień i podsumowań dotyczących działalności Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych a następnie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na przestrzeni minionych lat.
Powstanie organizacji związkowej w Kożuchowie poprzedziły w 1982 roku dwa niezwykle ważne wydarzenia.

18 lutego 1982 roku zostało zorganizowane spotkanie byłych żołnierzy zawodowych garnizonu Kożuchów z prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Zielonej Górze ppłk. Tadeuszem Chocholskim. Propozycja utworzenia koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych przy JW 3001 (13. Pułk Zmechanizowany) została zaakceptowana. Na dzień 23 marca 1982 roku postanowiono zwołać zebranie założycielskie koła ZBŻZ.
23 marca 1982 roku odbyło się zebranie założycielskie koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Kożuchowie. Zebraniu przewodniczył kpt. Tadeusz Orłowski. Deklarację wstąpienia w szeregi związku zgłosiło 13 obecnych na zebraniu byłych żołnierzy zawodowych. W wyborach jawnych powołano pierwszy zarząd koła. Pierwszym prezesem zarządu został kpt. Tadeusz Orłowski. Dowódcę 13 Pułku Zmechanizowanego reprezentował por. Jan Manowski.

Skład pierwszego zarządu wybranego 23 marca 1982 roku:
Prezes Zarządu - mjr Orłowski Tadeusz
Wiceprezes Zarządu - ppłk Pelc Marian
Sekretarz - kpt. Chabura Czesław
Skarbnik - chor. Kozłowski Jan
Członek Zarządu - st. sierż. Guć Władysław

Rok 2022 jest rokiem świętowania Jubileuszu 40-Lecia powstania Koła ZŻWP im. 13. Pułku Zmechanizowanego. Stowarzyszenie odbiera w pełni zasłużone dowody uznania.
W uznaniu zasług Koła na rzecz rozwoju i funkcjonowania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Kapituła Krzyża Związku Żołnierzy Wojska Polskiego nadała w dniu 21 lutego 2022 roku Kołu nr 10 ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie Krzyż Komandorski Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. To najwyższe i piękne odznaczenie związkowe w wersji na sztandar zostanie wręczone w czasie uroczystych obchodów Jubileuszu 40-Lecia w dniu 17 września 2022 roku.

25 MARCA

25 marca 2022 roku podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczego członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego podsumowali działalność stowarzyszenia w roku 2021 i określili kierunki działania na rok 2022. Obradom przewodniczył prezes zarządu ppłk Sylwin Andrzej Jarosz.

Zebrani minutą ciszy uczcili  pamięć ofiar agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz pamięć zmarłego członka koła śp. st. chor. szt. Mieczysław Pietrzaka i wspomnieli jego zasługi w działalności związkowej.
Następnie wręczono odznaczenia za działalność związkową. Chorąży Grzegorz Zdyb został odznaczony Medalem „Sport w Służbie Ojczyzny”, Odznaką Honorową ”Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” wyróżniono st. chor. szt. Mirosława Giemzę i chor. Grzegorza Zdyba.

W dalszej części członkowie zarządu koła oraz przewodniczący komisji rewizyjnej przedstawili sprawozdania dotyczące działalności w 2021 roku.
Rok 2022 jest rokiem świętowania Jubileuszu 40-Lecia powstania Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego. Stan przygotowań do obchodów Święta Wojska Polskiego, Jubileuszu 40-Lecia powstania Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego i V Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego oraz innych przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w 2022 przybliżył zebranym prezes zarządu koła.
Uczestnicy zebrania wsparli inicjatywę koleżeńskiej zbiórki środków pieniężnych w zamkniętym gronie sympatyków Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego przeznaczonych dla rodziny Kropienickich – uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.
Wręczono zebranym pierwsze egzemplarze Jubileuszowego Medalu Pamięci ustanowionego w dniu 7 grudnia 2021 roku dla uczczenia 40 rocznicy powstania Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.

Spotkanie odbyło się w kożuchowskiej restauracji Helena.

26 MARCA

W dniu 26 marca 2022 roku Komitet Obrony Demokracji, pod patronatem honorowym Pani Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak zorganizował spotkanie pod hasłem „Ukraina w UE”. Spotkaniu towarzyszyło wspólne śpiewanie hymnów Polski, Ukrainy oraz Unii Europejskiej przed zielonogórską Palmiarnią. To było upamiętnienie 65. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, ale nie tylko. Zielonogórzanie wyrazili w ten sposób solidarność z Ukrainą i poparcie dla jej przyjęcia do Unii Europejskiej.
Przedstawiciele władz samorządowych, Parlamentu, mieszkańcy, uchodźcy oraz wspierający ich Białorusini wyrazili wsparcie dla walczących o wolność Ukraińców.
Entuzjastycznie i ze wzruszeniem przyjęto występ Aleksandra Kropielnickiego, teraz uchodźcy z Ukrainy a w 2019 roku gościa honorowego IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego, który najpierw zaśpiewał a capella hymn swojego kraju, a następnie - już z gitarą - zaprezentował dwie ukraińskie pieśni.

Szczególnymi gośćmi IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego w 2019 roku była rodzina pierwszego dowódcy 38 Pułku Piechoty Wojska Polskiego ppłk Lucjana Kropielnickiego, który dowodził pułkiem w latach 1945-1946. Jego wnukowie, Aleksander Kropielnicki i Włodzimierz Kropielnicki, prawnuczka Alisa Kropielnicka i prawnuk Władysław Kropielnicki uczestniczyli w uroczystościach i zwiedzali Ziemię Lubuską.

29 MARCA

W dniu 29 marca 2022 roku, dzięki staraniom wiceprezesa zarządu Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego ds. organizacyjno-finansowych chor. Wiesława Poterały, wykonano kolejny remont oświetlenia Tablicy Pamiątkowej na terenie byłego 13 Pułku Zmechanizowanego, upamiętniającej twórcę Niepodległego Państwa Polskiego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Oświetlenie zostało zniszczone podczas wichury w miesiącu lutym. Zamontowano nowe lampy oświetleniowe i zabezpieczono mocowanie jednego z masztów.

Koło od 2018 roku z własnych funduszy finansuje remonty i utrzymuje oświetlenie tego miejsca pamięci historycznej. Prace remontowe wykonał był pracownik cywilny 13 Pułku Zmechanizowanego Mieczysław Szabat.

10 KWIETNIA
Członek Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego chor. Grzegorz Zdyb jest najaktywniejszym sportowcem kożuchowskiego stowarzyszenia i uczestnikiem najtrudniejszych zawodów biegowych. W dniu 10.04.2022 r. wziął udział w Kudowskim Festiwalu Biegowym O-BŁĘDNY MARATON na dystansie 42 km. Trasa prowadziła przez Błędne Skały, Szczeliniec oraz Góry Stołowe. Trasa bardzo trudna, przewyższenia wynosiły 2000 m, dużo błota i wody a w wyższych partiach gór zalegał lód i śnieg. Chorąży Grzegorz Zdyb pokonał trasę biegu w czasie 07:24:21 i zajął 60 miejsce w kategorii M-60 oraz 163 miejsce w klasyfikacji ogólnej.
30 KWIETNIA
W przeddzień majowych świąt, 30 kwietnia, prezes zarządu Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz był gościem druhen i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Stypułowie, jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Strażacy ochotnicy podsumowali swoją działalność w roku 2021 i określili priorytety w działalności na rok bieżący. Prezesi OSP Stypułów Bartłomiej Sztonyk i Andrzej Nowocień zostali wyróżnieni Jubileuszowym Medalem Pamięci ustanowionym przez kożuchowskie stowarzyszenie dla uczczenia Jubileuszu 40-Lecia jego powstania.
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Strażaka podpułkownik Sylwin Andrzej Jarosz życzył wszystkim strażakom uczestniczącym w zebraniu sukcesów w działalności społecznej, życiu zawodowym i osobistym, a także bezpiecznych powrotów z akcji i satysfakcji z pełnionej służby.
Zbiorową fotografię pamiątkową wykonano na tle nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu MAN, pozyskanego przez OSP w Stypułowie w listopadzie 2021 roku.
8 MAJA
8 maja 2022 r., w 77 rocznicę zakończenia II wojny światowej, dla uczczenia Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności, Zarząd Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego zorganizował ceremonię wspomnieniową na cmentarzu wojennym w Kożuchowie.
Pod pomnikiem żołnierzy Wojska Polskiego i obeliskiem upamiętniających poległych żołnierzy września 1939 roku złożono kwiaty i zapalono znicze oddając tym samym hołd bohaterom tamtych lat.
W ceremonii uczestniczył poczet sztandarowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego, delegacja władz samorządowych Kożuchowa w składzie: burmistrz Paweł Jagasek, przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Drzewiecki, radny Henryk Kardynał, członkowie kożuchowskiego stowarzyszenia w składzie: ppłk Sylwin Andrzej Jarosz, ppłk Tadeusz Król, mjr Zdzisław Służewski, ppor. Romuald Baranowski, st. chor. szt. Władysław Rewers, st. chor. szt. Andrzej Wolny, st. chor. szt. Wojciech Poterała, chor. Wiesław Poterała, mł. chor. Dawid Kuliś, st. kpr. Zenon Karpiński, kpr. Henryk Szmydowski, st. szer. Ryszard Walaszek
15 MAJA

Członek Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego chor. Grzegorz Zdyb niestrudzenie propaguje działalność kożuchowskiego stowarzyszenia podczas zawodów sportowych.
W dniu 15.05.2022 r. wziął udział w Półmaratonie Jedlina-Zdrój, biegu górskim na dystansie 21 km. Trasa przebiegała przez drogi, ścieżki oraz szlaki Jedliny-Zdrój jak i okalających miejscowości Gór Wałbrzyskich. Start i meta zostały usytuowane przy Pałacu Jedlinka.
Chorąży Grzegorz Zdyb pokonał trasę biegu w czasie 03:10:12 i zajął 259 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

17 MAJA
Od 17 maja 2015 roku Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego jest członkiem społeczności Facebooka i poprzez prowadzenie strony Koło im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie realizuje działalności informacyjno-publicystyczną.
W dniu 17 maja minęła siódma rocznica naszej obecności na tym portalu. Stronę od chwili jej uruchomienia polubiły 1234 osoby. Zamieszczane posty dotarły do 692.000 osób, 151.000 osób zareagowało na posty w postaci polubień, komentarzy i udostępnień.
20 MAJA
W biurze poselskim w Zielonej Górze Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Katarzyna Osos przyjęła prezesa zarządu Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk. Sylwina Andrzeja Jarosza.
Prezes zarządu kożuchowskiego stowarzyszenia przedstawił plan obchodów jubileuszu 40-lecia powstania Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i V Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego, które odbędą się w dniach 16-17 września 2022 r.
Zaprezentował i przekazał wydawnictwa dotyczące historii koła i kożuchowskich jednostek wojskowych.
Pani Poseł została zaproszona na organizowane uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i jubileusz 40-lecia powstania Koła.
20 MAJA
W dniu 20 maja 2022 roku odszedł na Wieczną Wartę w wieku 92 lat mjr Tadeusz Orłowski, wieloletni, zasłużony żołnierz 13 Pułku Zmechanizowanego, Prezes Honorowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego, założyciel Koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Kożuchowie.
Za działalność związkową odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem ZŻWP, Medalem "Za Zasługi Dla Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego oraz wieloma medalami okolicznościowymi.
Wyróżniony wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla Lubuskiej Organizacji ZŻWP oraz tytułem Honorowego Prezesa Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego.
24 MAJA

W dniu 24 maja 2022 roku na Cmentarzu Komunalnym w Kożuchowie odbył się pogrzeb śp. mjr Tadeusza Orłowskiego, Prezesa Honorowego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła grupa członków i poczet sztandarowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego oraz delegacja i poczet sztandarowy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze, gdzie zmarły spędził ostatnie lata swojego życia. W imieniu zarządu i członków kożuchowskiego stowarzyszenia zmarłego pożegnał prezes zarządu ppłk Sylwin Andrzej Jarosz.

28 MAJA
W dniu 28 maja grupa członków i sympatyków Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego uczestniczyła w korowodzie inaugurującym XXIV Turniej Rycerski w Kożuchowie.
W barwnym, historycznym widowisku kożuchowskie stowarzyszenie reprezentowali wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Brzezińska, Jolanta Jarosz, Renata Wolna, Monika Poterała, Edyta Mulawa, Oliwia Mulawa, Sylwin Andrzej Jarosz, Wiesław Brzeziński, Czesław Kosiński, Wiesław Poterała, Andrzej Wolny, Zenon Karpiński, Stanisław Jedliński, Ryszard Walaszek, Piotr Mulawa.
Miłe spotkania z posłanką na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Katarzyną Osos, ks. kan. dr. Mariuszem Dudką i podinsp. Ewą Rotarską.
4 CZERWCA
Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego po raz drugi otrzymało od Wydawnictwa BELLONA zbiór książek o tematyce historycznej, wojskowej i militarnej. Są to wspomnienia żołnierzy z okresu II wojny światowej, wspomnienia uczestników działań poza granicami kraju, biografie, poradniki o tematyce militarnej i pozycje dotyczące historii Polski.
Wydawnictwa zostaną udostępnione w siedzibie koła i trafią do najbardziej aktywnych członków stowarzyszenia w formie upominków.
Wydawnictwo BELLONA ma ponad stuletnią tradycję. Nawiązuje do wojskowego kwartalnika „BELLONA”, którego pierwszy numer ukazał się w lutym 1918 roku. W czasie drugiej wojny światowej i po niej „BELLONA” ukazywała się na emigracji w Londynie. Po II wojnie światowej „BELLONA” została reaktywowana w kraju i po kilku latach podporządkowano ją Wydawnictwu Ministerstwa Obrony Narodowej, które stało się głównym wydawcą literatury wojskowej. Po przełomie ustrojowym 1989 roku Wydawnictwo MON przekształciło się w BELLONĘ, która prężnie działa do dziś.
24 CZERWCA

Członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego spotkali się 24 czerwca 2022 roku na walnym zebraniu ogólnym w gościnnych progach kożuchowskiej restauracji Helena. Obradom przewodniczył prezes zarządu ppłk Sylwin Andrzej Jarosz.

Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego członka koła śp. mjr Tadeusza Orłowskiego, Prezesa Honorowego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i wspomnieli jego zasługi w działalności związkowej.

Następnie odbyła się ceremonia medalowa. Wręczono Pamiątkowe Krzyże "Rocznica Zwycięstwa 1945" nadane przez Zarząd Społecznego Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Zgorzelcu za zasługi w opiece nad miejscami pamięci narodowej. Otrzymali je: mjr Zdzisław Służewski, st. chor. szt. Mirosław Giemza, chor. Wiesław Poterała, mł. chor. Dawid Kuliś, st. kpr. Zenon Karpiński, kpr. Piotr Biedniak, kpr. Henryk Szmydowski, kpr. Adam Czwienczek oraz st. szer. Ryszard Walaszek.

Uhonorowano tabliczką okolicznościową ppłk. Sylwina Andrzeja Jarosza wyróżnionego tytułem „Człowiek Roku 2021 Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego”. Wręczono tabliczkę okolicznościową dla mjr. Wiesława Brzezińskiego z okazji jubileuszu urodzin.

Zebranie poświęcono omówieniu organizacji i stanu przygotowań do obchodów Święta Wojska Polskiego (15.08), Jubileuszu 40-Lecia powstania Koła ZŻWP im. 13. Pułku Zmechanizowanego i V Zjazdu Żołnierzy 13. Pułku Zmechanizowanego (16-17.09), ceremonii wspomnieniowej dla uczczenia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego (01.08), ceremonii wspomnieniowej dla uczczenia 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej (01.09), ceremonii wspomnieniowej dla uczczenia bohaterskiego czynu zbrojnego żołnierza polskiego w 79. rocznicę bitwy pod Lenino (12.10), świątecznego spotkania integracyjnego "Żołniersko-seniorskie kolędowanie" (16.12).

1 LIPCA

Udział drużyny strzeleckiej Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w XIV Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Obronnych Lubuskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zakończył się wielkim sukcesem.
Drużyna w składzie: st. chor. szt. Gerard Półtorak, st. chor. szt. Stanisław Jedliński, st. chor. szt. Wojciech Poterała wywalczyła czołowe lokaty we wszystkich kategoriach.Strzelcy zajęli I miejsce w strzelaniu z pistoletu Margolin i zdobyli puchar dla najlepszej drużyny ufundowany przez Wacława Maciuszonka, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Drużyna wywalczyła ponadto II miejsce w dwuboju strzeleckim (strzelanie z pistoletu Margolin i karabinka kbks) oraz III miejsce w strzelaniu z karabinka kbks.
Indywidualny sukces odniósł kapitan drużyny st. chor. szt. Gerard Półtorak zajmując drugie miejsce w strzelaniu z pistoletu Margolin i drugie miejsce w dwuboju strzeleckim (strzelanie z pistoletu Margolin i karabinka kbks).
Zawody odbyły się 1 lipca 2022 r. na strzelnicach KS Gwardia Zielona Góra.
Osiągnięte sukcesy to znakomita promocja Gminy Kożuchów w której stowarzyszenie prowadzi działalność. Gratulujemy osiągniętych wyników i z satysfakcją ogłaszamy, że w naszych szeregach mamy Mistrzów i Wicemistrzów Lubuskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

4 LIPCA Ppłk Sylwin Andrzej Jarosz reprezentował Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego w uroczystościach przekazania obowiązków dowódcy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA”. Dotychczasowy dowódca płk Adam Luzyńczyk przekazał obowiązki nowemu dowódcy płk. Robertowi Borowy.
16 LIPCA Członek Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego chor. Grzegorz Zdyb nieustannie propaguje działalność kożuchowskiego stowarzyszenia podczas zawodów sportowych. W dniu 16 lipca wziął udział w Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w Lądku Zdroju. Rywalizował na dystansie 21 km w Złotym Półmaratonie, który pokonał w czasie 03:04:50 zajmując 608 miejsce. Na piersi naszego kolegi widnieje numer startowy 7016 co oznacza, że pokonał tysiące rywali.
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to jeden z największych festiwali biegowych tego typu. W tym roku była to jubileuszowa X edycja Festiwalu, rozgrywana przy pięknej pogodzie i w pięknej scenerii Parku Zdrojowego i okolic Lądka Zdroju.

27 LIPCA Obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia 2022 r. oraz Jubileuszu 40-Lecia Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego w dniu 17 września 2022 r. zostały objęte patronatem medialnym "Aktualności Kożuchowskich".
31 LIPCA

Na Cmentarzu Komunalnym w Kożuchowie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach kapitana Antoniego Kozłowskiego i Reginy Leszczyńskiej.

Kapitan Antoni Kozłowski pseudonim Turek - Powstaniec Warszawski, za czyny męstwa i odwagi odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W czasie Powstania Warszawskiego posługiwał się do zwalczania niemieckich czołgów i innej broni pancernej - granatnikiem PIAT produkcji brytyjskiej. Na uzbrojeniu armii powstańczej znajdowało się tylko 29 sztuk karabinów przeciwpancernych i granatników PIAT.

Regina Leszczyńska - wdowa po Powstańcu Warszawskim, która całe swoje życie poświęciła pracy w kożuchowskich jednostkach wojskowych. Mąż zginął w Powstaniu Warszawskim na Polach Mokotowskich około 10. 08. 1944 r.

W ceremonii wzięła udział liczna grupa członków i sympatyków koła: Krystyna Żebryk, Malwina Biedniak, ppłk Tadeusz Król, ppłk Sylwin Andrzej Jarosz, mjr Zdzisław Służewski, st. chor. szt. Władysław Rewers, st. chor. szt. Wojciech Poterała, st. chor. szt. Stanisław Jedliński, chor. Wiesław Poterała, mł. chor. Antoni Żebryk, st. kpr. Zenon Karpiński, kpr. Piotr Biedniak, kpr. Henryk Szmydowski, st. szer. Piotr Mulawa, st. szer. Ryszard Walaszek, Piotr Żebryk. W ceremonii uczestniczyło najmłodsze pokolenie członków koła, dzieci kpr. Piotra Biedniaka, córka Martyna i syn Wojciech.

4 SIERPNIA

Zostały zakończone prace porządkowe przed obeliskiem i tablicą pamiątkową poświęconą pamięci żołnierzy służących w Kożuchowie w latach 1946-1998. Jest to przygotowanie tego miejsca pamięci do uroczystości Święta Wojska Polskiego (15.08) oraz Jubileuszu 40-lecia powstania Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i V Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego (16-17.09).

W trakcie prac wykonano remont opłotowania okalającego obelisk, polegający na wyczyszczeniu i pomalowaniu. Oczyszczono skorodowane powierzchnie zamontowanych elementów symbolicznych po byłej jednostce wojskowej i naniesiono na nie nowe powłoki malarskie. Dokonano pielęgnacji nasadzeń.

Wykonanie tych prac było możliwe dzięki wykonanej pracy społecznej przez członków stowarzyszenia st. chor. szt. Wojciecha Poterałę, chor. Wiesława Poterałę, mł. chor. Dawida Kulisia, kpr. Henryka Szmydowskiego, st. szer. Ryszarda Walaszka i st. szer. Piotra Mulawę.

15 SIERPNIA

Po raz siódmy od rozformowania w 1998 roku 13 Pułku Zmechanizowanego zorganizowano w dniu 15 sierpnia 2022 roku w dawnym garnizonie Kożuchów Święto Wojska Polskiego. Organizatorami święta byli Burmistrz Kożuchowa i Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.

Uroczystości przebiegały w trzech etapach. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji Święta Wojska Polskiego w Kościele pw. Matki Boskiej Gromnicznej, celebrowana przez dziekana dekanatu kożuchowskiego ks. kan. dr. Mariusza Dudkę.

We Mszy Świętej wzięli udział zaproszeni goście, samorządowcy, członkowie Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego, społeczeństwo miasta i poczty sztandarowe wystawione przez Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego, Stowarzyszenie Żołnierzy i Pracowników Wojska 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej z Żagania, Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kożuchowie, Ochotniczą Straż Pożarną ze Stypułowa, Szkołę Podstawową Nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Kożuchowie. Mszę Świętą uświetniła Wojskowa Asysta Honorowa wystawiona przez 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska, którego dowódcą jest płk Robert Borowy. Wojskową Asystę Honorową wystawił 4 dywizjon przeciwlotniczy pułku, pod dowództwem ppłk. Marcina Michalca. Dowódcą kompanii honorowej był kpt. Dariusz Kwaśniewski, dowódcą pocztu sztandarowego ppor. Marek Oślizło. Piękną oprawę muzyczną mszy zrealizowała Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów pod dyrekcją Bartłomieja Nienartowicza.

Po zakończonej uroczystości religijnej uczestnicy uroczystości udali się pod Tablicę Pamiątkową poświęconą pamięci żołnierzy służących w Kożuchowie w latach 1946-1998, gdzie przeprowadzono ceremonię złożenia kwiatów. Wiązanki kwiatów złożyli: Burmistrz Kożuchowa, radny powiatowy Zygmunt Muszyński, delegacja Rady Miejskiej, delegacja 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego, delegacja Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3. Brygady Pancernej z Żagania, delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Żaganiu, delegacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli i Komisariatu Policji w Kożuchowie oraz delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie.
Następnie przy dźwiękach utworów marszowych przegrupowano się na skwer przed dawnym klubem żołnierskim 13 Pułku Zmechanizowanego, gdzie zorganizowano następny etap uroczystości.

O godzinie 14.10 rozpoczął się uroczysty capstrzyk i ceremonia medalowa, uroczystość rozpoczęła się odegraniem i odśpiewaniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Prezes zarządu koła ppłk Sylwin Andrzej Jarosz powitał przybyłych na uroczystość gości: burmistrza Kożuchowa Pawła Jagaska, radnego powiatowego Zygmunta Muszyńskiego przewodniczącego Rady Miejskiej Ireneusza Drzewieckiego, dziekana dekanatu kożuchowskiego ks. kan. dr. Mariusza Dudkę, przedstawiciela dowódcy 4. Pułku Przeciwlotniczego ppłk. Marcina Michalca, zastępcę komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli st. kpt. Mariusza Olszewskiego, zastępcę burmistrza Kożuchowa Magdalenę Zwolińską, zastępcę komendanta Komisariatu Policji w Kożuchowie asp. szt. Macieja Wichę, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Barbarę Brzezińską, kierownika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Aleksandrę Stanisławską, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 Arkadiusza Sidora, prezesa zarządu „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców Ewę Poterałę,, radnego Rady Miejskiej Andrzeja Nowocienia, prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej płk. Stefana Kozaka wraz z delegacją, prezesa Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Żaganiu ppłk Mieczysława Kupczyka wraz z delegacją, prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Jana Matkowskiego, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Stypułowie Bartłomieja Sztonyka, kapelmistrza Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów Bartłomieja Nienartowicza, redaktor naczelną Aktualności Kożuchowskich Emilię Ławecką, pana Pawła Rybickiego oraz członków Koła ZZWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego na czele z Prezesem Honorowym Koła ppłk Tadeuszem Królem.
Prezes zarządu koła złożył świąteczne życzenia kombatantom, weteranom, żołnierzom w służbie czynnej, żołnierzom w rezerwie i stanie spoczynku oraz skierował podziękowania do osób i instytucji za wsparcie organizacyjne Święta Wojska Polskiego w Kożuchowie.

Święto Wojska Polskiego było okazją do wręczenia członkom i sympatykom kożuchowskich związkowców odznaczeń i wyróżnień.
Za zasługi poniesione w realizacji celów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego odznaczono: Srebrnym Krzyżem ZŻWP mjr. Romana Brymorę, mjr. Bogusława Janiszewskiego, mł. chor. Dawida Kulisia, Brązowym Krzyżem ZŻWP st. chor. szt. Wojciecha Poterałę, st. chor. szt. Gerarda Półtoraka, st. sierż. Przemysława Lisa, kpr. Henryka Szmydowskiego, st. szer. Ryszarda Walaszka, Złotym medalem ”Za wybitne Zasługi dla ZŻWP” st. chor. szt. Władysława Rewersa, mł. chor. Antoniego Żebryka, Złotym Medalem 40-Lecia ZŻWP ks. kan. dr. Mariusza Dudkę.

Za wybitne zasługi poniesione na rzecz Koła im. 13 Pułku Zmechanizowanego Medalem ”Za Zasługi Dla Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego” odznaczono: Ochotniczą Straż Pożarną ze Stypułowa, Stowarzyszenie Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3. Brygady Pancernej z Żagania, Pawła Rybickiego, mjr. Andrzeja Miernickiego, kpt. Krzysztofa Wencel, mł. chor. Tadeusza Szmagiera.

Za osiąganie wysokich wyników w zawodach sportowo-obronnych wyróżniono tabliczkami pamiątkowymi st. chor. szt. Gerarda Półtoraka, st. chor. szt. Stanisława Jedlińskiego, st. chor. szt. Wojciecha Poterałę.

Medalami pamiątkowymi i upominkami wyróżniono: ppłk. Sławomira Michalca, kpt. Dariusza Kwaśniewskiego i Bartłomieja Nienartowicza. Związkowcy powitali w swoich szeregach nowego członka w osobie sierż. Marcina Skowrona.

Świąteczny dzień zakończono integracyjnym spotkaniem środowiskowym sympatyków tradycji Wojska Polskiego i historii kożuchowskich jednostek wojskowych w Restauracji Helena. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół Edmunda Nowośnickiego.

Pomocy w organizacji święta udzielili: 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy, Parafia pw. Matki Boskiej Gromnicznej w Kożuchowie, Przedsiębiorstwo Budowlane EBF Development z Zielonej Góry, Firma Jarzyny Meyer z Kożuchowa, Przedsiębiorstwo Jelcz Sp. z o. o. - członek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Drukarnia ROL-PEX z Nowej Soli, Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Eden” z Kożuchowa, Ochotnicza Straż Pożarna ze Stypułowa, Restauracja Helena w Kożuchowie, p. Paweł Rybicki.
Patronem medialnym święta były ” Aktualności Kożuchowskie”
.

Przedsięwzięcie zostało realizowane przez Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w ramach zadania publicznego „Organizacja i przeprowadzenie uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego, Jubileuszem 40-Lecia powstania Koła i V Zjazdem Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego w 2022 roku w Kożuchowie”.

15 SIERPNIA

Systematycznie zacieśniana jest współpraca pomiędzy Ochotniczą Strażą Pożarną w Stypułowie a Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie. Druhowie ze Stypułowa, na czelne z prezesem Bartłomiejem Sztonykiem, od kilku lat wspierają projekty i inicjatywy kożuchowskich związkowców. Oba stowarzyszenia swoją postawą udowadniają, że możliwa jest współpraca stowarzyszeń i organizacji społecznych o różnych profilach działania.

W ramach organizacji obchodów Święta Wojska Polskiego druhny i druhowie z OSP Stypułów po raz kolejny przygotowali smakowitą grochówkę. Posiłek przygotowali pod bezpośrednim nadzorem radnego Rady Miejskiej, wiceprezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Stypułowie Andrzeja Nowocienia: Karolina Sztonyk, Karolina Kinga Nowocień, Lidia Bieniek, Natalia Chaberek, Wioletta Chaberek, Renata Nowocień, Katarzyna Bednarczuk, Damian Bednarczuk.
Przygotowanie świetlicy wiejskiej w Stypułowie to zasługa Bartosza Sztonyka, Bartka Pilarczyka i Sebastiana Chaberka.

22 SIERPNIA Honorowy Patronat nad Jubileuszem 40-Lecia Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i V Zjazdem Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego objął Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek.
29 SIERPNIA Honorowy Patronat nad Jubileuszem 40-Lecia Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i V Zjazdem Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego objęła Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Katarzyna Osos.
29 SIERPNIA

1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się II wojna światowa. Wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii, rocznicę zwycięstwa nienawiści, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem. W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny pochłonął 72 miliony ludzkich istnień.

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz Dniu Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Zarząd Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego zorganizował ceremonię wspomnieniową na cmentarzu wojennym w Kożuchowie. Złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku.

W ceremonii uczestniczył poczet sztandarowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Brzezińska, Krystyna Żebryk, członkowie kożuchowskiego stowarzyszenia w składzie: ppłk Sylwin Andrzej Jarosz, ppłk Tadeusz Król, mjr Zdzisław Służewski, mjr Wiesław Brzeziński, st. chor. szt. Andrzej Wolny, st. chor. szt. Stanisław Jedliński, chor. Wiesław Poterała, mł. chor. Dawid Kuliś, mł. chor. Antoni Żebryk, st. kpr. Zenon Karpiński, kpr. Henryk Szmydowski, st. szer. Ryszard Walaszek, st. szer. Piotr Mulawa.

8 WRZEŚNIA Honorowy Patronat nad Jubileuszem 40-Lecia Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i V Zjazdem Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego objęła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
11 WRZEŚNIA 11 września, uroczystą Mszą Świętą w intencji członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego z okazji Jubileuszu 40-lecia istnienia w Kościele pw. Matki Boskiej Gromnicznej zainaugurowano uroczystości jubileuszowe.
Nabożeństwo celebrował dziekan dekanatu kożuchowskiego ks. kan. dr. Mariusz Dudka. Mszę uświetniła obecność pocztu sztandarowego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w składzie: dowódca pocztu mjr Bogusław Janiszewski, sztandarowy mł. chor. Dawid Kuliś, asystujący st. szer. Piotr Mulawa.
16 WRZEŚNIA Najważniejsze pamiętać. Kultywowanie historii, tradycji i dokonań kożuchowskich jednostek wojskowych to nasz obowiązek.
W dniu 16 września w przeddzień uroczystości głównych Jubileuszu 40-Lecia powstania Koła i V Zjazdu Żołnierzy 13. Pułku Zmechanizowanego zorganizowano wieczór historii, tradycji i wspomnień z zakresu historii Wojska Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem historii kożuchowskich jednostek.
Wśród licznie zgromadzonych uczestników tego szczególnego wieczoru byli: burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego EBF Development z Zielonej Góry Leszek Jarząbek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie Arkadiusz Sidor.
W czasie spotkania odznaczono Leszka Jarząbka Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za zasługi poniesione w realizacji celów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i wieloletnie wspieranie inicjatyw Koła im. 13 Pułku Zmechanizowanego. Jubileuszowym Medalem Pamięci, ustanowionym w dniu 7 grudnia 2021 roku dla uczczenia 40 rocznicy powstania Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego, wyróżniono: Pawła Jagaska, Leszka Jarząbka i Arkadiusza Sidora. Piotrowi Mulawie wręczono Krzyż Pamiątkowy „Rocznica Zwycięstwa -1945”.
Gospodarz spotkania ppłk Sylwin Andrzej Jarosz podarował pamiątkowy ryngraf VIII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku dla mł. chor. Dawida Kulisia.
Oprawę muzyczną spotkania uświetniły występy utalentowanych, młodych wokalistów Zosi i Mikołaja Sidorów oraz miłośnika muzyki i multiinstrumentalisty Edmunda Nowośnickiego.
Nagłośnienie zrealizował Michał Wolny. Spotkanie odbyło się w kożuchowskiej restauracji Helena, która przygotowała poczęstunek dla uczestników wieczoru.
17 WRZEŚNIA

W dniu 17 września 2022 roku odbyły się uroczystości główne Jubileuszu 40-Lecia powstania Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i V Zjazdu Żołnierzy 13. Pułku Zmechanizowanego.

Uroczystości zostały objęte patronatami honorowymi: Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Katarzyny Osos, Marszałkini Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak, Burmistrza Kożuchowa Pawła Jagaska.

Uroczystości przebiegały w dwóch etapach. O godzinie 12.00 rozpoczęła je uroczystość odsłonięcia Jubileuszowej Tablicy Pamiątkowej poświęconej pamięci członków kożuchowskich organizacji związkowych środowiska wojskowego. Odsłonięcia dokonali: posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Katarzyna Osos, burmistrz Paweł Jagasek oraz prezes zarządu Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz. Po odsłonięciu nastąpiło poświęcenie tablicy przez dziekana dekanatu kożuchowskiego księdza kanonika doktora Mariusza Dudkę, następnie pod obeliskiem z tablicami pamiątkowymi delegacje zaproszonych organizacji złożyły wiązanki kwiatów. Kwiaty złożyli: posłanka na Sejm RP wraz z burmistrzem Kożuchowa i przewodniczącym Rady Miejskiej, delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego, delegacja Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3. Brygady Pancernej z Żagania, delegacja Komisariatu Policji w Kożuchowie i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli.

Jubileuszowa Tablica Pamiątkowa została wykonana dla uczczenia pamięci członków wszystkich organizacji związkowych, Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych, Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, zasłużonych dla 40-letniego funkcjonowania kożuchowskiego stowarzyszenia. Projekt tablicy wykonał wiceprezes zarządu ds. społeczno-informacyjnych mjr Zdzisław Służewski. Wykonanie tablicy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Lubuskiego w ramach realizacji zadania publicznego: „Organizacja i realizacja przedsięwzięć Roku Jubileuszowego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie” oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego EBF Dewelopment z Zielonej Góry.

Po zakończeniu uroczystości odsłonięcia Jubileuszowej Tablicy Pamiątkowej, przy dźwiękach utworów marszowych, przegrupowano się na skwer przed dawnym klubem żołnierskim 13 Pułku Zmechanizowanego, gdzie zorganizowano następny etap uroczystości.

O godzinie 12.30 rozpoczęła się uroczysta akademia i ceremonia medalowa. Uroczystość rozpoczęto odegraniem i odśpiewaniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Prezes zarządu koła ppłk Sylwin Andrzej Jarosz powitał przybyłych na uroczystość gości: posłankę na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Katarzynę Osos, burmistrza Kożuchowa Pawła Jagaska, przewodniczącego Rady Miejskiej Ireneusza Drzewieckiego, dziekana dekanatu kożuchowskiego ks. kan. dr. Mariusza Dudkę, zastępcę dowódcy 4. Pułku Przeciwlotniczego ppłk. Piotra Jaraczewskiego, dowódcę JRG Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli kpt. Tomasza Lewandowskiego, komendanta Komisariatu Policji w Kożuchowie podinsp. Ewę Rotarską, zastępcę burmistrza Kożuchowa Magdalenę Zwolińską, kierownika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Aleksandrę Stanisławską, radnych Rady Miejskiej Halinę Perdian i Andrzeja Nowocienia, prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej płk. Stefana Kozaka wraz z delegacją, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbąszynku Zdzisława Gościniaka, kapelmistrza Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów Bartłomieja Nienartowicza, sympatyka koła, historyka i regionalistę Wiesława Maciuszczaka oraz członków Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego na czele z Prezesem Honorowym Koła ppłk. Tadeuszem Królem.

Prezes zarządu koła złożył świąteczne życzenia kombatantom, weteranom, żołnierzom w służbie czynnej, żołnierzom w rezerwie i stanie spoczynku w jakikolwiek sposób związanych z dawnym Garnizonem Kożuchów oraz skierował podziękowania do osób i instytucji za wsparcie organizacyjne uroczystości jubileuszowych.

Wspomniał działalność społeczną kożuchowskich związkowców „Nie byłoby dzisiejszej uroczystości bez działań naszych poprzedników, którzy 28 marca 1982 na zebraniu założycielskim zapoczątkowali naszą działalność. To odpowiedni moment żeby wspomnieć rzeszę prawie 300 członków naszego stowarzyszenia i zarządów kierowanych przez śp. mjr. Tadeusza Orłowskiego, założyciela Koła i Prezesa Honorowego Koła, kpt. Edwina Dundelskiego, mjr. Czesława Kosińskiego, śp. ppłk. Stanisława Surdego i mojego poprzednika Prezesa Honorowego Koła ppłk. Tadeusza Króla.” za sukces w działaniu stowarzyszenia uznał „Największym sukcesem kożuchowskiego stowarzyszenia jest fakt, że przetrwało transformację ustrojową, szereg zmian organizacyjnych a sztandar stowarzyszenia spoczywa dzisiaj w rękach młodego pokolenia dla którego funkcjonowanie kożuchowskich jednostek wojskowych to już nie wspomnienie ale historia. Ciągłość działania stowarzyszenie zawdzięcza ogromnej pracy społecznej jego członków, zarządów i prezesów.” oraz skierował przesłanie do następców W tym szczególnym dniu kieruję przesłanie do naszych następców: działajcie tak aby ocalić od zapomnienia istnienie kożuchowskich jednostek wojskowych. Ich działalność stanowi część najnowszej, ale wciąż żywej historii naszego miasta i regionu”.

W czasie akademii wręczono członkom i sympatykom kożuchowskich związkowców odznaczenia i wyróżnienia. Za zasługi poniesione w realizacji celów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego odznaczono: Krzyżem Komandorskim ZŻWP ppłk. Sylwina Andrzeja Jarosza, Złotym Krzyżem z Gwiazdą ZŻWP Pawła Jagaska, mjr. Zdzisława Służewskiego, Złotym Krzyżem ZŻWP st. chor. szt. Stanisława Jedlińskiego, st. chor. szt. Andrzeja Wolnego, chor. Wiesława Poterałę, Srebrnym Krzyżem ZŻWP Katarzynę Osos, st. szer. Piotra Mulawę, Brązowym Krzyżem ZŻWP Ireneusza Drzewieckiego, Magdalenę Zwolińską, Aleksandrę Stanisławską, Złotym medalem ”Za wybitne Zasługi dla ZŻWP” ppłk. Tadeusza Króla, Złotym Medalem 40-Lecia ZŻWP podinsp. Ewę Rotarską, Bartłomieja Nienartowicza. Medalami pamiątkowymi wyróżniono: płk. Stefana Kozaka, ppłk. Piotra Jaraczewskiego, ks. kan. dr. Mariusza Dudkę, mł. bryg. Tomasza Dubera, ppor. Filpa Cwalina, ppor. Sławomira Chwina, ppor. Pawła Plusta, Wiesława Maciuszczaka .

Z okazji Jubileuszu Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego otrzymało szereg wyjątkowych odznaczeń i wyróżnień.

* Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek przekazał pamiątkową tablicę z wyrazami uznania za działalność i gratulacjami.

*Przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Drzewiecki przekazał pamiątkową statuetkę od Rady Miejskiej z okolicznościowymi życzeniami.

*W uznaniu zasług poniesionych na rzecz rozwoju i funkcjonowania Związku Wojska Polskiego Kapituła Krzyża nadała Kołu nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Krzyż Komandorski Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

*Uchwałą Zarządu Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3. Brygady Pancernej z dnia 2 sierpnia 2022 roku w uznaniu zaangażowania w działalność na rzecz zachowania pamięci o 3. Drezdeńskim Pułku Czołgów Średnich oraz w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i wspieranie działalności statutowej Stowarzyszenia, Kapituła Odznaki nadała Srebrną Odznakę „ Za Zasługi dla Stowarzyszenia 3 Pułku Czołgów” dla Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie.

*Prezes zarządu Koła otrzymał od posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pamiątkowy upominek Sejmu RP.

Akademię zakończył przeprowadzony przez ppor. Pawła Plustę apel pamięci i salwa honorowa Uroczystości uświetniła Wojskowa Asysta Honorowa wystawiona przez 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska , którego dowódcą jest płk Robert Borowy. Wojskową Asystę Honorową wystawił 2 dywizjon przeciwlotniczy pułku, pod dowództwem ppłk. Jarosława Zająca. Dowódcą kompanii honorowej był ppor. Filip Cwalina, dowódcą pocztu sztandarowego ppor. Sławomir Chwin. Piękną oprawę muzyczną zrealizowała Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów pod dyrekcją Bartłomieja Nienartowicza.

W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe wystawione przez Urząd Miasta Kożuchowa, Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego, Stowarzyszenie Żołnierzy i Pracowników Wojska 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej z Żagania, Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kożuchowie, Ochotniczą Straż Pożarną ze Zbąszynka,

Świąteczny dzień zakończono bankietem z okazji jubileuszu i zjazdu w kożuchowskiej restauracji HELENA. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół Edmunda Nowośnickiego.

Pomocy w organizacji uroczystości udzielili: Zarząd Województwa Lubuskiego, 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy, Przedsiębiorstwo Budowlane EBF Development z Zielonej Góry, Firma Jarzyny Meyer z Kożuchowa, Przedsiębiorstwo Jelcz Sp. z o. o. - członek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Eden” z Kożuchowa, Ochotnicza Straż Pożarna ze Stypułowa, Restauracja Helena w Kożuchowie, p. Paweł Rybicki. Patronem medialnym uroczystości były Aktualności Kożuchowskie.

Przedsięwzięcie zostało realizowane przez Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w ramach zadania publicznego „Organizacja i realizacja przedsięwzięć Roku Jubileuszowego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie”.

17 WRZEŚNIA

Kolejny raz Ochotnicza Straż Pożarna w Stypułowie wsparła organizacyjnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie.
Druhowie ze Stypułowa, na czelne z prezesem Bartłomiejem Sztonykiem i wiceprezesem Andrzejem Nowocieniem od kilku lat wspierają projekty i inicjatywy kożuchowskich związkowców.

W ramach organizacji obchodów Jubileuszu 40-Lecia Koła i V Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego druhny i druhowie z OSP Stypułów przygotowali smakowitą grochówkę.

Organizacja i przygotowanie posiłku to zasługa: Bartłomieja Sztonyka, Andrzeja Nowocienia, Karoliny Sztonyk, Karoliny Kingi Nowocień, Renaty Nowocień, Czesława Bieńka, Natalii Chaberek, Wioletty Chaberek, Sebastiana Chaberka, Damiana Bednarczuka.

Zarząd i członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego serdecznie podziękował za okazaną pomoc na łamach FB i strony internetowej koła.

24 WRZEŚNIA

Pod hasłem „Zostań strażakiemOchotnicza Straż Pożarna w Stypułowie zorganizowała 24 września Piknik Strażacki. W imprezie wzięło udział Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego organizując punkt informacyjno-promocyjny obsługiwany przez Jolantę Jarosz i Sylwina Jarosza. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie młodych uczestników pikniku. Konkurencja była ogromna: dmuchany zamek, wata cukrowa, pieczone kiełbaski, interesujące pokazy, punkt werbunkowy do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wydarzeniu towarzyszyła zdumiewająco wysoka frekwencja uczestników i piękna pogoda.

30 WRZEŚNIA

W dniu 30 września 2022 roku w Lesznie miał miejsce uroczysty apel z okazji Święta 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Kożuchowie reprezentował prezes zarządu ppłk Sylwin Andrzej Jarosz.

Prezes przekazał na ręce dowódcy pułku płk. Roberta Borowego życzenia, tabliczkę pamiątkową oraz Złoty Medal 40-Lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przyznany przez Prezydium Zarządu Głównego ZŻWP.

12 PAŹDZIERNIKA

W dniu 12 października 2022 roku na Cmentarzu Komunalnym w Kożuchowie odbył się pogrzeb śp. mjr. Romana Brymory.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła grupa członków i poczet sztandarowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.
W imieniu zarządu i członków kożuchowskiego stowarzyszenia zmarłego pożegnał prezes zarządu ppłk Sylwin Andrzej Jarosz.

27 PAŹDZIERNIKA
W dniu 27 października odbył się Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej im. Ewy Lewickiej zorganizowany przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie. Na zaproszenie organizatorów w pracach komisji konkursowej wybierającej zwycięzców i laureatów konkursu wziął udział prezes zarządu Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz. Zarząd Koła ustanowił wyróżnienie specjalne dla wybranego wykonawcy. Wyróżnienie zdobyła Zofia Sidor za rewelacyjne wykonanie piosenki „Żołnierzu panienko”. Żołnierskie i patriotyczne piosenki zabrzmiały w pięknych wykonaniach kożuchowskich uczniów. Konkurs cieszył się wielką popularnością, wzięło w nim udział 44 wykonawców indywidualnych i zespołów.
29 PAŹDZIERNIKA W okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych członkowie Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego oddali hołd poległym w walkach o niepodległość Ojczyzny żołnierzom Wojska Polskiego, zmarłym żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska kożuchowskich jednostek wojskowych.
W dniu 29 października wiceprezes zarządu ds. organizacyjno – finansowych chor. Wiesław Poterała, członkowie zarządu mł. chor. Dawid Kuliś i st. szer. Ryszard Walaszek oraz członkowie koła mł. chor. Antoni Żebryk, kpr. Henryk Szmydowski i st. szer. Piotr Mulawa złożyli hołd wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego spoczywającym na cmentarzu w Kożuchowie. Zapalono znicze pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku oraz na grobie śp. Reginy Leszczyńskiej.
3 LISTOPADA Młodszy chorąży Antoni Żebryk wraz z małżonką Krystyną aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach realizowanych przez Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.
W roku jubileuszu koła byli obecni na wszystkich uroczystościach.
Trzeciego listopada uporządkowali otoczenie obelisku z Tablicami Pamiątkowymi. Cenna inicjatywa przed Narodowym Świętem Niepodległości.
11 LISTOPADA

Organizatorami uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości w Kożuchowie był Burmistrz Paweł Jagasek oraz Centrum Kultury „Zamek”.

Ten szczególny dzień rozpoczęto uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Matki Boskiej Gromnicznej celebrowaną przez ks. kan. dr Mariusza Dutkę w której wzięły udział władze samorządowe, społeczeństwo miasta i gminy, członkowie i sympatycy Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego oraz liczne poczty sztandarowe wśród których był poczet sztandarowy Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego w składzie: dowódca pocztu mjr Bogusław Janiszewski, sztandarowy mł. chor. Dawid Kuliś i asystujący st. szer. Piotr Mulawa.

Po zakończonej uroczystości religijnej zgromadzeni udali się na cmentarz komunalny gdzie kontynuowano dalsze uroczystości patriotyczne z udziałem wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 11 Batalion Dowodzenia z Żagania.

Pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku odbyła się uroczystość w trakcie której przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek.

Zakończył ją apel pamięci i salwa honorowa, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W imieniu Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego kwiaty złożyła delegacja Koła im. 13 Pułku Zmechanizowanego w składzie: ppłk Tadeusz Król, ppłk Sylwin Andrzej Jarosz, mjr Zdzisław Służewski, st. chor. szt. Andrzej Wolny, chor. Wiesław Poterała, mł. chor. Antoni Żebryk, kpr. Henryk Szmydowski, st. szer. Ryszard Walaszek.

Uroczystości dla kożuchowskich związkowców zakończyły się ceremonią złożenia kwiatów przed Tablicą Pamiątkową poświęconą twórcy Niepodległego Państwa Polskiego marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Wiązanki kwiatów złożyła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Brzezińska w asyście ppłk. Tadeusza Króla i mł. chor. Antoniego Żebryka oraz delegacja Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego w składzie: mjr Zdzisław Służewski, kpr. Henryk Szmydowski, st. szer. Ryszard Walaszek.

16 GRUDNIA

W dniu 16 grudnia 2022 roku członkowie i sympatycy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego spotkali się na uroczystym spotkaniu integracyjnym „Żołniersko-seniorskie kolędowanie”, kończącym działalność koła w mijającym roku.
Spotkanie zorganizowało Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego dzięki wsparciu ze strony Zarządu Województwa Lubuskiego.
Spotkania świąteczno-noworoczne kożuchowskich związkowców mają 25-letnią tradycję. W roku 2020 przedsięwzięcia nie zrealizowano ze względu na sytuację epidemiczną.
Tegoroczne spotkanie swoją obecnością uświetnili, burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, dziekan dekanatu kożuchowskiego ks. kan. dr Mariusz Dudka, zastępca burmistrza Kożuchowa Magdalena Zwolińska, skarbnik Gminy Kożuchów Joanna Rajewska-Jaworowicz, przedstawiciele Rady Miejskiej, wiceprzewodnicząca Barbara Brzezińska i radny Andrzej Nowocień, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miejskiego Aleksandra Stanisławska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie Arkadiusz Sidor, przedstawicielka firmy Jarzyny Meyer Ewa Terlikowska, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej płk Stefan Kozak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbąszynku Zdzisław Gościniak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Kożuchowie Anna Ciszka-Marczewska.
Mijający rok był dla Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego rokiem Jubileuszu 40-lecia powstania stowarzyszenia, zrealizowano wiele przedsięwzięć, uroczystości i projektów związanych z tym doniosłym wydarzeniem. Koło zorganizowało uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 4 ceremonie i przedsięwzięcia wspomnieniowe. Realizacja tych projektów nie byłaby możliwa bez pomocy władz samorządowych, sponsorów i sympatyków działalności związkowej.
Gospodarz spotkania prezes zarządu koła ppłk Sylwin Andrzej Jarosz podziękował wspierającym działalność koła a wszystkim zebranym życzył radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku. Świąteczne życzenia skierowano do nieobecnych na spotkaniu członków seniorów oraz członków kożuchowskiego stowarzyszenia pełniących odpowiedzialną służbę dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich rodzin.
Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Za zasługi poniesione w realizacji celów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i wieloletnie wspieranie projektów realizowanych przez Koło im. 13 Pułku Zmechanizowanego Brązowym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego odznaczono Joannę Rajewską-Jaworowicz. Medalami 40-Lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego uhonorowano Barbarę Brzezińską i Ewę Terlikowską. Krzyżem pamiątkowym „Rocznica Zwycięstwa 1945” wyróżniono st. sierż. Przemysława Lisa. Jubileuszowe Medale pamięci otrzymali: Magdalena Zwolińska, Joanna Rajewska-Jaworowicz, Aleksandra Stanisławska, Ewa Terlikowska, Barbara Brzezińska i Zdzisław Gościniak. Wręczono tabliczki okolicznościowe dla st. chor. szt. Andrzeja Wolnego i szer. Wojciecha Wolnego z okazji jubileuszu urodzin.
Dziekan dekanatu kożuchowskiego ks. kan. dr Mariusz Dudka pobłogosławił opłatki wigilijne symbol pojednania i przebaczenia, znak przyjaźni i miłości. Dzielenie się nimi poprzedziła wspólna modlitwa.
W trakcie spotkania prezenty ufundowane przez Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego i Departament Promocji i Strategii Marki Urzędu Marszałkowskiego trafiły do najmłodszych uczestników spotkania i członków zarządu koła. Kołowy Mikołaj przekazał drobne upominki dla wszystkich uczestników świątecznego spotkania.
Wieczór uświetnił występ utalentowanych, młodych wokalistów Zosi i Mikołaja Sidorów.
Kolędy, choinka i wystrój restauracji HELENA przeniosły uczestników w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Nagłośnienie spotkania zrealizował Michał Wolny.

20 GRUDNIA W dniu 20 grudnia 2022 roku na zaproszenie prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej płk. Stefana Kozaka, prezes zarządu Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz uczestniczył w spotkaniu opłatkowym żagańskich stowarzyszeń wojskowych. Spotkanie zorganizowali: Stowarzyszenie Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3. Brygady Pancernej, Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Koło nr 10 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Stowarzyszenie Tradycji 34. Brygady Kawalerii Pancernej. W przedświątecznym wieczorze wzięły udział władze samorządowe na czele ze starostą żagańskim Henrykiem Janowiczem i burmistrzem Żagania Andrzejem Katarzyńcem.
Prezes kożuchowskiego stowarzyszenia w podziękowaniu za współpracę wręczył upominki dla płk. Stefana Kozaka, ppłk. Mieczysława Kupczyka i mjr. Andrzeja Miernickiego. Czas integracji członków i sympatyków żagańskich stowarzyszeń wojskowych upłynął w podniosłej, rodzinnej i serdecznej atmosferze.