Szczególnymi gośćmi IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego była rodzina pierwszego dowódcy 38 Pułku Piechoty Wojska Polskiego ppłk Lucjana Kropielnickiego, który dowodził pułkiem w latach 1945-1946. Jego wnukowie, Aleksander Kropielnicki i Włodzimierz Kropielnicki, prawnuczka Alisa Kropielnicka i prawnuk Władysław Kropielnicki, zwiedzili Ziemię Lubuską.
W pierwszym dniu pobytu odbyli oni podróż historyczno-krajoznawczą po Ziemi Lubuskiej oraz do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie.
Przewodnikiem po ekspozycji wewnętrznej i zewnętrznej muzeum był Błażej Mościpan, adiunkt w Dziale Promocji Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Nasi goście z wielkim zainteresowaniem wysłuchali relacji przewodnika i obejrzeli wystawę czasową dotyczącą 2 Armii Wojska Polskiego, część stałą o 1 Armii Wojska Polskiego i polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz organizacjach podziemnych. Obejrzeli eksponaty w postaci historycznego umundurowania, uzbrojenia i innych pamiątek z okresu drugiej wojny światowej.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja w części zewnętrznej muzeum, na którym wystawione jest uzbrojenie Wojska Polskiego, zarówno z okresu wojny światowej, jak również minionych już lat funkcjonowania Wojska Polskiego.
Pan Błażej Mościpan, w imieniu Lubuskiego Muzeum Wojskowego, wręczył naszym gościom ciekawe ilustrowane opracowanie zawierające opis najcenniejszych eksponatów, dawnej broni białej, pistoletów oraz przedwojennej i powojennej broni strzeleckiej.
W podziękowaniu za możliwość zwiedzenia Muzeum opiekun grupy, mjr Zdzisław Służewski, wręczył p. Błażejowi Mościpanowi dwa wydawnictwa wyemitowane z okazji IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego: "Koło Zwišzku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego-strażnik pamięci kożuchowskich jednostek wojskowych" oraz "Historia i tradycje 38 Pułku Piechoty Wojska Polskiego i Garnizonu Kożuchów w latach 1945-1958. Wieczór Wspomnień".
Na ścieżce powrotnej podróży znalazło się Muzeum Etnograficzne - Skansen etnograficzny w Ochli, którego zwiedzanie nie było w planie podróży ale nasi goście podziwiali od strony zewnętrznej zachowane tam obiekty, stare domy osadników rumuńskich oraz inne elementy charakterystyczne dla dawnych mieszkańców Ziemi Lubuskiej.
Pełen wrażeń dzień został uwieńczony kolacją w sali restauracyjnej Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej "EDEN" w Kożuchowie przy ul. Anny Haller 1, która przygotowała gościom wykwintny posiłek.
Na zakończenie pierwszego dnia pobytu goście z Ukrainy uwiecznili siebie na wieczornych fotografiach przy tablicach pamiątkowych.
Drugiego dnia pobytu, od godzin południowych, nasi goście zwiedzali Kożuchów. Głównym obiektem ich zainteresowania był Zamek Książąt Piastowskich. Po zamku oprowadzał i opowiadał o jego wielowiekowej historii Zdzisław Szukiełowicz, kustosz Izby Regionalnej w Kożuchowie, radny Rady Miasta Kożuchowa.
Nie wszystkie części zamku są aktualnie dostępne dla zwiedzających z uwagi na prowadzone w nim prace renowacyjne i wykopaliskowe, ale nie pozbawiło to możliwości pokazania naszym gościom tego niezwykle cennego zabytku Kożuchowa.
Po zwiedzeniu Zamku, pod przewodnictwem mjr. Zdzisława Służewskiego, goście odbyli spacer po Kożuchowie. Obejrzeli mury obronne miasta i podziwiali jego panoramę spoza murów.
Nasi goście byli bardzo zachwyceni urokiem naszego miasta i wyrazili podziękowanie za umożliwienie im poznania Kożuchowa i regionu.
ALBUM FOTOGRAFII ZE ZWIEDZANIA ZIEMI LUBUSKIEJ
«« Do strony głównej | Relacja i fotografie: mjr Zdzisław Służewski |