ZŻWP Koło Nr 10 im. 13 Pułku Zmechanizowanego

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rok 2020

Drukuj

Kalendarium - rok 2020

Data - okres

Wydarzenie - przedsięwzięcie

04. STYCZNIA

Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego wsparło organizację 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem jest pozyskanie środków na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej.
W dniu 4 stycznia prezes zarządu koła ppłk Sylwin Jarosz przekazał do dyspozycji Sztabu WOŚP w Kożuchowie następujące przedmioty: Medal Pamiątkowy IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego,1 plecak, 3 torby podręczne, 5 kubków okolicznościowych koła, 20 kalendarzy koła na rok 2020.

Dodatkowo prezes przekazał krawat 13. Finału WOŚP, pamiątkę osobistą którą otrzymał jako wolontariusz tego Finału. Jest to nasza mała cegiełka do wsparcia tak zaszczytnego celu, jakim jest niesienie pomocy małym dzieciom.

11. STYCZNIA

Prezes zarządu Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz odwiedził w dniu 11.01.2020 r. seniora działalności związkowej ppłka Stefana Maciejewskiego. Pułkownik Maciejewski jest członkiem koła od 27 lat, w bieżącym roku będzie świętował jubileusz 90-tych urodzin.
Prezes przekazał gospodarzowi spotkania najnowsze wydawnictwa koła. Nie brakowało wspólnych tematów do rozmowy, bo było to spotkanie związkowców i artylerzystów.

20. STYCZNIA Uruchomiony 20 stycznia 2014 roku portal internetowy Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego www.zzwp13pz.pl funkcjonuje w przestrzeni publicznej już 6 lat i osiągnął imponującą ilość 268.000 odwiedzin.
Portal stał się istotnym źródłem wiedzy o tradycji i historii kożuchowskich jednostek wojskowych oraz działalności Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.
20. STYCZNIA W dniu 20 stycznia prezes zarządu Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz wziął udział w ceremonii ślubowania uczniów klas z innowacją wojskową Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Leszka Kołakowskiego w Kożuchowie.
Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie tej szkoły wspierają projekty realizowane przez środowisko wojskowych związkowców. Od wielu lat młodzież opiekuje się miejscem i obeliskiem upamiętniającym katastrofę drogową pod Bytomiem Odrzańskim. W dniu 4 czerwca 1988 roku podczas wykonywania obowiązków służbowych zginęło w niej 10 żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego.
W uroczystości uczestniczył członek Koła ppłk Mirosław Lewandowski, wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
23. STYCZNIA

Na ręce Prezesa Zarządu Koła wpłynął list od gen. bryg. Zdzisława Wijasa, dowódcy 13 Pułku Zmechanizowanego w latach 1981-1983, uczestnika IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego o treści:

Szanowny Panie Prezesie!

Takie spotkania żołnierzy 13pz jak nasze ostatnie są koniecznie potrzebne naszemu środowisku, szczególnie ze względu na czas, w którym przyszło nam żyć. Podtrzymują one tradycje, integrują naszą społeczność i uzbrajają w racje potrzebne w przypadku niekorzystnego dla nas rozwoju sytuacji. Są demonstracją naszych więzi, wyrazem obywatelskiej postawy dla szacunku do przeszłości i troski o przyszłość.
Zorganizowanie Zjazdu z takim rozmachem i na takim poziomie skutkuje najwyższym uznaniem i szacunkiem dla jego organizatorów, z Prezesem na czele. Innowacyjny wieczór tradycji i wspomnień wymaga ich kontynuacji w przyszłych naszych spotkaniach, najlepiej w jeszcze bardziej poszerzonej formule. Tematów, które byłyby ich kanwą jest wiele, bo bogate w wydarzenia było życie naszego pułku i naszych rodzin. Jest co wspominać i jest się czym pochwalić.
Myślę, że relacja z naszego Zjazdu powinna być spopularyzowana nie tylko na naszej stronie internetowej, ale także w "Głosie Weterana i Rezerwisty". Trzeba pokazać, że jak się coś mocno chce, to się da, pomimo tworzonych niepotrzebnie problemów przez tych którzy naszemu środowisku są nieprzychylni.
Potrzebujemy spotykać się i nawet brak asysty wojskowej w tym nam nie przeszkodzi. Natomiast jej obecność, to dla wszystkich symbol szacunku dla ciągłości i solidarności żołnierskich pokoleń. Byliśmy profesjonalistami, jesteśmy patriotami ciągle zatroskanymi o bezpieczeństwo naszego Państwa, liczącymi jednak, że przyszłość wzmacniać będzie nasz optymizm.
Nie sposób pominąć wieczorno-nocnego przyjęcia przy suto zastawionych stołach, wspólnego śpiewania i pląsów na parkiecie, których intensywności i jakości mogą zazdrościć znacznie młodsi.

Gratuluję, Dziękuję, Tak trzymać.

Pozdrawiam. Zdzisław Wijas

30. STYCZNIA Różny był los wyposażenia i eksponatów zgromadzonych w Sali Tradycji 13 Pułku Zmechanizowanego. Większość została bezpowrotnie stracona w 1998 roku w wyniku nieudolnego działania, braku odpowiedzialności i perspektywicznego myślenia części komisji likwidacyjnej odpowiedzialnej za zabezpieczenie historii i tradycji pułku. Nie bez znaczenia była bierna postawa i brak zainteresowania tym tematem ówczesnego Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej działającego w Kożuchowie. Dzięki inicjatywie ppłk Mirosława Lewandowskiego część ekspozycji stałej trafiła do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Leszka Kołakowskiego w Kożuchowie. Tam też trafiły modele transportera BWP-1 i czołgu T-55. Lata ekspozycji i ingerencja uczniów spowodowały ich znaczne zużycie. Staraniem członków Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego, st. chor. szt. Mieczysława Pietrzaka, chor. Wojciecha Poterały i st. sierż. Dawida Kulisia model czołgu T-55 został naprawiony i wyeksponowany w siedzibie Koła. Wymaga drobnych zabiegów upiększających, ale już teraz pięknie się prezentuje.
30. STYCZNIA

W dniu 30 stycznia ppłk Sylwin Andrzej Jarosz reprezentował Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego w uroczystościach przekazania obowiązków dowódcy 11. Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego i zakończenia zawodowej służby wojskowej przez ppłk mgr inż. Dariusza Lesiuka.

Prezes zarządu koła podziękował odchodzącemu dowódcy za wieloletnie wspieranie uroczystości patriotycznych i związkowych organizowanych przez koło oraz życzliwość dla środowiska kożuchowskich związkowców. Nowym dowódcą batalionu został mjr mgr inż. Ireneusz Mika.

Uroczystości miały miejsce w Kościele Garnizonowym, Placu gen. St. Maczka i Sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Książęcego.

31. STYCZNIA

W dniu 31 stycznia ppłk Sylwin Andrzej Jarosz reprezentował Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego w uroczystościach przekazania obowiązków dowódcy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” i zakończenia zawodowej służby wojskowej przez płk dr Mirosława Szweda.

Czasowo pełniącym obowiązki dowódcy pułku został ppłk mgr inż. Tomasz Isio.

Uroczysty apel miał miejsce na Placu Bohaterów w Zielonej Górze.

Za wieloletnią współpracę i pomoc w działalności statutowej koła oraz uświetnianie uroczystości patriotycznych i wojskowych obecnością Wojskowej Asysty Honorowej odchodzący dowódca został odznaczony „Medalem Za Zasługi Dla Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego”.

29 LUTEGO

W dniu 29 lutego w Starostwie Powiatowym w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
W posiedzeniu uczestniczyło czterech członków Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego. Byli to: prezes Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP gen. bryg. Aleksander Bortnowski, wiceprezes Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP ppłk Edward Markiewicz, prezes honorowy Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Tadeusz Król i prezes zarządu Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz.

W trakcie posiedzenia przyjęto plan działania Lubuskiego ZŻWP na 2020 rok, sprawozdanie Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej i omówiono sprawy bieżące dotyczące działalności statutowej.

Jubileusz urodzin świętował gen. bryg. Aleksander Bortnowski. Został on odznaczony Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
W imieniu zarządu i członków Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz złożył jubilatowi życzenia i wręczył tabliczkę okolicznościową.

02. MARCA

W dniu 2 marca ppłk Sylwin Andrzej Jarosz reprezentował Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego w uroczystościach przekazania obowiązków dowódcy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA”.

Czasowo pełniący obowiązki dowódcy pułku ppłk Tomasz Isio przekazał obowiązki nowemu dowódcy pułku płk Adamowi Luzyńczykowi. Uroczysty apel odbył się w kompleksie koszarowym pułku w Lesznie.

06. MARCA

Miniony rok był dla członków Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego rokiem intensywnej działalności społecznej. IV Zjazd Żołnierzy Wojska Polskiego, obchody Święta Wojska Polskiego, nowe wydawnictwa, ustanowienie barw i symboli Koła, sukcesy na zawodach strzeleckich to tylko niektóre z bardzo wielu zrealizowanych przedsięwzięć.

Członkowie koła spotkali się 6 marca na walnym zebraniu sprawozdawczym w gościnnych progach Centrum Kultury „Zamek”. Podsumowano intensywną działalność koła w 2019 roku i zatwierdzono nowy plan działania. Obradom przewodniczył prezes zarządu ppłk Sylwin Andrzej Jarosz. Spotkanie uświetniła obecność gościa honorowego w osobie Burmistrza Kożuchowa Pawła Jagaska.

Szeregi związkowców zasilił nowy członek chor. szt. Jerzy Wysocki, żołnierz 13 Pułku Zmechanizowanego w latach 1971-1987. Wręczono tabliczki pamiątkowe z okazji jubileuszu urodzin dla st. chor. szt. Gerarda Półtoraka, mł. chor. Antoniego Żebryka i st. szer. Ryszarda Walaszka. Pani Marta Bednarek odebrała życzenia od uczestników spotkania z okazji Święta Kobiet.

W dalszej części zebrani zapoznali się ze sprawozdaniami zarządu koła za 2019 rok oraz protokołem pokontrolnym komisji rewizyjnej. Jednogłośnie przyjęto do realizacji przedstawiony przez zarząd plan pracy na 2020 rok. Główne przedsięwzięcia organizowane w tym roku przez Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego to Święto Wojska Polskiego (15.08.2019 r.), oraz kolejny wieczór historii, tradycji i wspomnień z zakresu historii kożuchowskich jednostek wojskowych, poświęcony tym razem 13 Pułkowi Zmechanizowanemu (18.12.2019 r.)

17. MAJA Od 17 maja 2015 roku Koło jest członkiem społeczności Facebooka i poprzez prowadzenie strony www.facebook.com/zzwp13pz realizuje tą formę działalności informacyjno-publicystycznej. 17 maja 2020 roku upłynęła piąta rocznica naszej obecności na tym portalu. Stronę od chwili jej uruchomienia polubiło 1024 osoby. Zamieszczane posty dotarły do 500.000 osób, 100.000 osób zareagowało na zamieszczane posty w postaci polubień, komentarzy i udostępnień.
01. CZERWCA

Rok 2019 był dla członków Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego rokiem wytężonej pracy, wielu zrealizowanych projektów i przedsięwzięć. Wyróżnienia i odznaczenia którymi ich uhonorowano są w pełni zasłużone.
IV Zjazd Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego, obchody Święta Wojska Polskiego, 3 nowe wydawnictwa historyczno - wspomnieniowe, ustanowienie barw i symboli Koła, sukcesy na zawodach strzeleckich to tylko niektóre z bardzo wielu zrealizowanych przedsięwzięć.

Za zasługi w realizacji celów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego decyzją Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, kożuchowscy związkowcy otrzymali następujące odznaczenia: Krzyż Komandorski Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - st. chor. szt. Władysław Rewers, Złoty Krzyż z Gwiazdą ZŻWP - ppłk Edward Markiewicz, ppłk Sylwin Andrzej Jarosz, Srebrny Krzyż ZŻWP - mjr Wiesław Brzeziński, mjr Zdzisław Służewski, st. chor. szt. Andrzej Wolny, st. chor. szt. Stanisław Jedliński, chor. Wiesław Poterała, Brązowy Krzyż ZŻWP- st. chor. szt. Mieczysław Pietrzak, st. chor. Ryszard Stępniewski, st. sierż. Dawid Kuliś, st. szer. Piotr Mulawa, Srebrny Medal „Za Wybitne Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”- płk Ryszard Buchta, ppłk Mirosław Lewandowski, ppłk Stefan Maciejewski, mjr Tadeusz Orłowski, st. chor. szt. Ryszard Włodarczyk, Odznaka Honorowa ”Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”- st. szer. Marta Bednarek, st. chor. szt. Gerard Półtorak, chor. Wojciech Poterała, st. chor. Adam Nitka.

Lubuski Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyróżnił Wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych Lubuskiej Organizacji ZŻWP mł. chor. Antoniego Żebryka i st. sierż. Jana Stefaniaka.

Zaistniała sytuacja epidemiczna powoduje znaczne ograniczenia w realizacji zaplanowanych na 2020 rok przedsięwzięć. Bezpośrednie kontakty są w zasadzie niemożliwe. Zarząd koła prowadzi w tym trudnym czasie intensywną działalność dokumentacyjną i udostępnia historię i dokonania kożuchowskich jednostek wojskowych na swoich portalach internetowych. Trwają prace związane z wydaniem kolejnej publikacji wspomnieniowej i ustanowieniem nowego medalu pamiątkowego. Kożuchowskie stowarzyszenie ma nadzieję, że będzie możliwa organizacja obchodów Święta Wojska Polskiego w tym uroczystego spotkania środowiskowego.

02. CZERWCA

Członkowie i sympatycy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego wspierają działalność Polskiego Czarnego Krzyża - Towarzystwa Opieki nad Cmentarzami Wojennymi i Miejscami Pamięci. Organizacja troszczy się o mogiły i groby wojenne. W miarę możliwości odnajduje je, uprząta, kataloguje wpisując do rejestru Urzędów Wojewódzkich. Organizacja posiada status Ustawowego Społecznego Opiekuna Zabytków.

Zarząd Główny, Rada Polskiego Czarnego Krzyża oraz Stowarzyszenia Pamięci Historii Tradycji Kultury i Rozwoju w uznaniu zasług dla troski o historię Rzeczypospolitej oraz upamiętnianie poległych w walce o Polskę odznaczył Orderem Polskiego Czarnego Krzyża I Klasy oraz nadał tytuł Przyjaciela Polskiego Czarnego Krzyża dla: ppłk Sylwina Andrzeja Jarosza, st. chor. szt. Andrzeja Wolnego, st.chor.szt. Mieczysława Pietrzaka, st.chor. Wojciecha Poterały, chor. Wiesława Poterały, st.sierż. Dawida Kulisia, st.sierż. Artura Korzenia, kpr. Henryka Szmydowskiego, st szer. Ryszarda Walaszka, st.szer. Piotra Mulawy.
04. CZERWCA

Upływ czasu zaciera pamięć o osobach i wydarzeniach. W historii 13 Pułku Zmechanizowanego były dni i wydarzenia radosne i bardzo smutne.
4 czerwca 1988 roku, na przejeździe kolejowym w miejscowości Drogomil na drodze do Bodzowa pod Bytomiem Odrzańskim miała miejsce tragiczna w skutkach katastrofa drogowa. Zginęli w niej służąc Ojczyźnie żołnierze 13 Pułku Zmechanizowanego z Kożuchowa:

† chor. Konrad Burzyński
† st. kpr. Krzysztof Raczkowiak
† st. kpr. Jarosław Wadycki
† kpr. Stanisław Brotko
† kpr. Stanisław Rogalski
† st. szer. Robert Bogusz
† st. szer. Tomasz Gierłatowski
† st. szer. Robert Kopciuch
† st. szer. Jerzy Piłat
† st. szer. Piotr Poskuta

Żołnierze pod dowództwem śp. chor. Konrada Burzyńskiego przemieszczali się do miejscowości Żukowice gdzie pomagali miejscowej społeczności w pracach melioracyjnych. Ten dzień był dla nich tragiczny. W rocznicę tego smutnego wydarzenia dowódca 13 Pułku Zmechanizowanego mjr dypl. Zbigniew Szura wraz z wojewodą zielonogórskim Zbyszko Piwońskim odsłonili obelisk wraz z tablicą pamiątkową. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego. Po rozformowaniu 13 Pułku Zmechanizowanego opiekę nad miejscem pamięci przejęły władze samorządowe Bytomia Odrzańskiego, Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i młodzież szkolna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Leszka Kołakowskiego z Kożuchowa.

W 32 rocznicę tragedii, 4 czerwca2020 roku, delegacja członków Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego na czele z chor. Wiesławem Poterałą złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod obeliskiem z tablicą pamiątkową.W skład delegacji weszli ponadto: st. chor. szt. Andrzej Wolny, st. sierż. Dawid Kuliś, kpr. Henryk Szmydowski, st. szer. Ryszard Walaszek. Pomocy w organizacji okolicznościowej ceremonii udzielił Radny Powiatu Nowosolskiego, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Miasteczku Grzegorz Zwarycz.

16. CZERWCA

W dniu 16 czerwca odbyło się posiedzenie Zarządu Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie. W celu honorowania szczególnych zasług poniesionych w działalności związkowej Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego oraz wsparcia inicjatyw podejmowanych przez Koło ustanowiono tytuł wyróżniający „Człowiek Roku Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego” i przyznano pierwszy tytuł.

Człowiekiem Roku 2019 Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego” został mjr mgr inż. Zdzisław Służewski.

W uzasadnieniu zawartym w uchwale czytamy: mjr mgr inż. Zdzisław Służewski zasłużył się w 2019 roku w działalności związkowej dla Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego. Jest autorem wydanych publikacji wspomnieniowych dotyczących historii kożuchowskich jednostek wojskowych pt. „Historia i tradycje 38 Pułku Piechoty Wojska Polskiego i Garnizonu Kożuchów w latach 1945-1958” oraz „Historia i tradycje 38 Pułku Zmechanizowanego Wojska Polskiego i Garnizonu Kożuchów w latach 1958 -1967”. Opracował liczne projekty graficzne w tym: projekt Medalu Pamiątkowego IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego, projekt barw i symboli Koła, projekt proporca Koła, projekt logo i przypinki IV Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego. W sposób profesjonalny administrował portalem internetowym Koła przyczyniając się do znacznego wzrostu jego popularności.

29. LIPCA

W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Dla ówczesnej – odradzającej się po latach niewoli – Polski był to moment szczególny. W godzinie próby cały naród stanął do walki, by bronić z trudem wywalczonej wolności. Zwycięstwo, nazywane Cudem nad Wisłą, stało się spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków. W roku wyjątkowego jubileuszu, organizowane są liczne przedsięwzięcia upamiętniające to wydarzenie.

Tegoroczne uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego w Kożuchowie będą miały ograniczony charakter ze względu na sytuację epidemiczną.

W związku z planowanymi obchodami Święta Wojska Polskiego Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego wykonało przypinkę okolicznościową, wyemitowało kolejny medal pamiątkowy oraz wykonało proporczyki nawiązujące do ustanowionych 7 maja 2019 roku barw i symboli Koła.

Przypinka okolicznościowa nawiązuje do tegorocznej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Motywem graficznym tła jest fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą".

Awers medalu, typu „coin”, zawiera logo Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego. Na rewersie umieszczono herb Kożuchowa oraz dane aktualnego prezesa zarządu Koła. Medal ma średnicę 50 mm i jest wykonany w kolorze srebra antycznego.

Proporczyk jest dwustronny. Pierwsza strona jest podzielona pionowo na dwie części, żółtą i niebieską. Na stronie głównej znajduje się logo Koła oraz napisy, nad logiem: “KOŁO ZŻWP”, pod logiem “KOŻUCHÓW”. Napisy wykonane są w taki sposób, że ich połowy znajdujące się na tle żółtym mają barwę niebieską, natomiast znajdujące się na tle niebieskim mają barwę żółtą. Strona odwrotna jest jednolita w kolorze niebieskim z żółtym napisem podzielonym na dwie linie “ROK ZAŁO ŻENIA” i “1982”.

Projekty wykonał mjr Zdzisław Służewski autor projektów wielu medali i materiałów graficznych Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego.
Wykonanie przypinki, medalu i proporczyka to część realizacji zadania publicznego „Organizacja i przeprowadzenie uroczystości związanych z Świętem Wojska Polskiego w 2020 roku w Kożuchowie”.

01. SIERPNIA

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego oddali hołd bezprzykładnej odwadze i męstwu powstańców.

W dniu 1 sierpnia 2020 roku na Cmentarzu Komunalnym w Kożuchowie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach kapitana Antoniego Kozłowskiego i Reginy Leszczyńskiej.

Kapitan Antoni Kozłowski pseudonim Turek - Powstaniec Warszawski, za czyny męstwa i odwagi odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W czasie Powstania Warszawskiego posługiwał się do zwalczania niemieckich czołgów i innej broni pancernej-granatnikiem PIAT produkcji brytyjskiej. Na uzbrojeniu armii powstańczej znajdowało się tylko 29 sztuk karabinów przeciwpancernych i granatników PIAT.

Regina Leszczyńska - wdowa po Powstańcu Warszawskim, która całe swoje życie poświęciła pracy w kożuchowskich jednostkach wojskowych. Mąż zginął w Powstaniu Warszawskim na Polach Mokotowskich około 10. 08. 1944 r.

W skromnej ceremonii wzięła udział liczna grupa członków i sympatyków koła: pani Monika Poterała, ppłk Sylwin Andrzej Jarosz, st. chor. Wojciech Poterała, chor. Wiesław Poterała, st. sierż. Dawid Kuliś, kpr. Henryk Szmydowski, st. szer. Piotr Mulawa, st. szer. Ryszard Walaszek, st. szer. Jan Filipowicz oraz mjr Zdzisław Służewski w roli fotoreportera naszego koła.

22. SIERPNIA

Po raz piąty od rozformowania w 1998 roku 13. Pułku Zmechanizowanego w dniu 22 sierpnia 2020 roku zorganizowano w dawnym garnizonie Kożuchów Święto Wojska Polskiego. Organizatorami święta byli Burmistrz Kożuchowa i Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.

W pierwszej części uroczystości Burmistrz Kożuchowa, Komendant Komisariatu Policji, delegacje Rady Miasta, Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP i Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego udały się na teren byłej jednostki wojskowej pod Tablicę Pamiątkową poświęconą pamięci żołnierzy służących w Kożuchowie w latach 1946-1998 oraz Tablicę Pamiątkową poświęconą twórcy Niepodległego Państwa Polskiego Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Ceremonię uświetniły posterunki honorowe wystawione przez członków koła oraz poczet sztandarowy Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego. Poczet sztandarowy wystąpił w składzie: dowódca pocztu mjr Bogusław Janiszewski, sztandarowy chor. Wiesław Poterała, asystujący st.chor.szt. Andrzej Wolny. Wartę na posterunkach honorowych pełnili: sierż. Przemysław Lis, kpr. Henryk Szmydowski, st.szer. Piotr Mulawa, st.szer. Ryszard Walaszek.

O godzinie 12.30 rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla członków i sympatyków Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego. Prezes Zarządu Koła ppłk Sylwin Andrzej Jarosz powitał przybyłych na uroczystość gości: Burmistrza Kożuchowa Pawła Jagaska, Panią Zastępcę Burmistrza Kożuchowa Magdalenę Zwolińską, Przewodniczącego Rady Miasta Ireneusza Drzewieckiego, Panią Skarbnik Gminy Kożuchów Joannę Rajewską-Jaworowicz, Panią Komendant Komisariatu Policji w Kożuchowie podinsp. Ewę Rotarską, Panią Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Aleksandrę Stanisławską, Wiceprezesa Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP ppłk Edwarda Markiewicza, Radnego Rady Miasta i Wiceprezesa OSP w Stypułowie Andrzeja Nowocienia oraz członków i sympatyków Koła ZZWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego.

Święto Wojska Polskiego było okazją do wręczenia członkom koła i sympatykom kożuchowskich związkowców odznaczeń i wyróżnień.

Za zasługi poniesione w realizacji celów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego odznaczono: Krzyżem Komandorskim ZŻWP st.chor.szt. Władysława Rewersa, Krzyżem Złotym ZŻWP z Gwiazdą ppłk Edwarda Markiewicza i ppłk Sylwina Andrzeja Jarosza, Srebrnymi Krzyżami ZŻWP mjr Wiesława Brzezińskiego, mjr Zdzisława Służewskiego, st.chor.szt. Andrzeja Wolnego, st.chor.szt. Stanisława Jedlińskiego, chor. Wiesława Poterałę, Srebrnym Medalem „Za Wybitne Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” ppłk Stefana Maciejewskiego, st.chor.szt. Ryszarda Włodarczyka, Brązowymi Krzyżami ZŻWP st.chor.szt. Mieczysława Pietrzaka, st.chor. Ryszarda Stępniewskiego, st.sierż. Dawida Kulisia, st.szer. Piotra Mulawę, Odznakami Honorowymi” Za zasługi dla ZŻWP” st.chor. Adama Nitkę i szer. Martę Bednarek.

Za wybitne zasługi poniesione na rzecz Koła im. 13 Pułku Zmechanizowanego, Medalem Za Zasługi Dla Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego odznaczono: Magdalenę Zwolińską, Joannę Rajewską-Jaworowicz, Aleksandrę Stanisławską i ppłk Zbigniewa Plewę.

Pamiątkową statuetką „Człowiek roku 2019 Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego” uhonorowano mjr Zdzisława Służewskiego.

Wręczono przyznane przez Zarząd Główny Polskiego Czarnego Krzyża Ordery Polskiego Czarnego Krzyża I Klasy dla: st.chor.szt. Andrzeja Wolnego, st.chor.szt. Mieczysława Pietrzaka, chor. Wiesława Poterały, st.sierż. Dawida Kulisia, kpr. Henryka Szmydowskiego, st.szer. Ryszarda Walaszka i st.szer. Piotra Mulawy.

Medalami pamiątkowymi IV Zjazdu Żołnierzy Wojska Polskiego wyróżniono Wielobranżową Spółdzielnię Socjalną „Eden” i Ochotniczą Straż Pożarną w Stypułowie.

Związkowcy powitali w swoich szeregach nowych członków w osobach sierż. Przemysława Lisa i szer. Leszka Bartkowiaka.

Pomocy w organizacji święta udzielili: Przedsiębiorstwo Budowlane EBF Development z Zielonej Góry, Bank Spółdzielczy w Kożuchowie, Firma Jarzyny Meyer z Kożuchowa, Drukarnia ROL-PEX z Nowej Soli i Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Eden” z Kożuchowa.
Patronami medialnymi kożuchowskich obchodów Święta Wojska Polskiego były „Tygodnik Krąg” i „Aktualności Kożuchowskie”.

01. WRZEŚNIA

1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa.
W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz Dniu Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej sympatycy i członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego oddali hołd żołnierzom poległym w kampanii wrześniowej.

W dniu 1 września na cmentarzu wojennym w Kożuchowie złożono kwiaty i zapalono znicz pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku - miejscem pochówku żołnierzy września. We wspólnej mogile spoczywają: Leon Kwaśniewski (1912-1939), Franciszek Rezmer (1916-1939), Józef Moczek (1915-1939), Jan Skwarek (1913-1939), Piotr Orczak (1914-1939), Jan Buczak (1908-1940), Józef Walczak (1900-1940), Walenty Grabowski (1904-1939), Stefan Złożewski (1898-1939), Franciszek Majerowski (1905-1939), Wilhelm Blaszka (1901-1939).

Zgromadzeni oddali hołd zmarłym kombatantom II wojny światowej byłym członkom kożuchowskiej organizacji związkowej. Wspomniano: byłego dowódcę 38 Pułku Piechoty ppłk Mariana Baryłę, mjr Jana Paprockiego, kpt. Stanisława Palczyńskiego, kpt. Wiktora Staszko, por. Józefa Ziembowskiego i por. Stefana Mąkę.
Wspomniano kpt. Antoniego Kozłowskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, Kawalera Orderu Virtuti Militari.

W skromnej ceremonii wzięła udział liczna grupa członków i sympatyków koła: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Barbara Brzezińska, Edyta Mulawa, ppłk Tadeusz Król, ppłk Sylwin Andrzej Jarosz, mjr Zdzisław Służewski, mjr Wiesław Brzeziński, ppor. Romuald Baranowski, st.chor.szt. Andrzej Wolny, st.chor. Wojciech Poterała, chor. Wiesław Poterała, st.sież. Dawid Kuliś, kpr. Henryk Szmydowski, st.szer. Piotr Mulawa, st.szer. Ryszard Walaszek, st.szer. Jan Filipowicz.
12. WRZEŚNIA W sobotę 12 września od godz. 12:00 na Placu Generała Stanisława Maczka odbyły się obchody Święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im, Króla Jana III Sobieskiego, która obchodzi 75 rocznicę powstania.
Podczas obchodów Święta 11 Dywizji Kawalerii Pancernej prezes zarządu Koła ZŻWP im 13 Pułku Zmechanizowanego ppłk Sylwin Andrzej Jarosz odbył nieplanowe spotkanie z delegacjami Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Żaganiu z jego prezesem ppłk Mieczysławem Kupczykiem.
24. WRZEŚNIA Symbol najważniejszych wartości, tradycji, wierności, honoru - sztandar Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w nowej lokalizacji. To bezcenny znak naszej działalności - działalności społecznej.
Kardynał Stefan Wyszyński mówił: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”.
30. WRZEŚNIA

W dniu 30 września ppłk Sylwin Andrzej Jarosz został przyjęty przez Dowódcę 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” w Czerwieńsku płk Adama Luzyńczyka.

Prezes stowarzyszenia żołnierzy im. 13 Pułku Zmechanizowanego w czasie spotkania przedstawił projekty realizowane przez kożuchowskie środowisko związkowców wojskowych i plan działania na 2021 rok.
26. PAŹDZIERNIKA

Aktualna sytuacja epidemiczna spowodowała, że posiedzenie zarządu Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego przeprowadzono w sposób korespondencyjny.

W dniu 26 października, po raz pierwszy w prawie 39 letniej działalności koła, zastosowano taką formułę.
Posiedzenie dotyczyło bieżącej działalności, członkowie zarządu podjęli uchwały dotyczące określenia wysokości składki członkowskiej na 2021 i przyjęcia nowych członków.

Uchwałą Nr 13/ 2020 Zarządu Koła nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie z dnia 26 października 2020 r. w sprawie przyjęcia członków zwyczajnych Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w poczet członków zwyczajnych ZŻWP zostali przyjęci: st. chor. szt. Robert Pałucki, st. chor. szt. Mirosław Giemza, chor. Grzegorz Zdyb, st. sierż. Artur Korzeń, st. szer. Piotr Surmaj.

29.10 - 03.11

Tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną zapisał się w naszej pamięci w sposób szczególny. Pomimo trudności członkowie Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego wspomnieli i oddali hołd poległym w walkach o niepodległość Ojczyzny żołnierzom Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, pomordowanym zesłańcom Sybiru, żołnierzom 13 Pułku Zmechanizowanego, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych, zmarłym żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska kożuchowskich jednostek wojskowych.

W dniu 29 października chor. Wiesław Poterała - reprezentujący Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego i st. sierż. Jakub Rotarski - reprezentujący Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Leszka Kołakowskiego w Kożuchowie, zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym katastrofę drogową pod Bytomiem Odrzańskim. W dniu 4 czerwca 1988 roku podczas wykonywania obowiązków służbowych zginęło w niej 10 żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego.

W dniu 3 listopada chor. Wiesław Poterała i st. szer. Piotr Mulawa złożyli hołd wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego spoczywającym na cmentarzu w Kożuchowie. Członkowie koła zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku oraz na grobach żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z Niemcami w lutym 1945 roku. Znicze zapalono także pod obeliskiem upamiętniającym zmarłych i pomordowanych zesłańców Sybiru - ofiar stalinizmu oraz na grobie śp. Reginy Leszczyńskiej.

W dniu 3 listopada ppłk Sylwin Andrzej Jarosz złożył hołd wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego spoczywającym na cmentarzu w Nowej Soli i zapalił znicz pod cmentarnym krzyżem.

11. LISTOPADA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kożuchowie ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną miały symboliczny charakter. Burmistrz Paweł Jagasek z członkami prezydium Rady Miejskiej oraz delegacją Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku oraz pod obeliskiem upamiętniającym zmarłych i pomordowanych zesłańców Sybiru - ofiar stalinizmu.

Koło ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego reprezentowali: ppłk Sylwin Andrzej Jarosz, kpr. Henryk Szmydowski i st. szer. Ryszard Walaszek.

13. LISTOPADA

W dniu 13 listopada 2020 roku na cmentarzu komunalnym w Kożuchowieodbył się pogrzeb  śp. mł. chor. Józefa Siedleckiego.

Zmarłego pożegnali najbliżsi, przyjaciele, znajomi oraz grono kolegów z okresu jego służby w 13 Pułku Zmechanizowanym. Ostatnie honory zmarłemu oddała kompania honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 11 Batalion Dowodzenia z Żagania. W uroczystościach uczestniczyli członkowie i poczet sztandarowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.

24. LISTOPADA

Trudno wyobrazić sobie bardziej przyjemne i wzruszające zakończenie działalności Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w tym szczególnym roku.

W dniu 24 listopada prezes zarządu koła ppłk Sylwin Andrzej Jarosz był wirtualnym gościem przesympatycznych przedszkolaków z Przedszkola nr 5 w Nowej Soli, udostępnił im odznaczenia i pamiątki osobiste oraz materiały promocyjne Koła ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego.

Działanie edukacyjne realizowane w ramach projektu „Ojczyzna” przez nauczyciela wychowania przedszkolnego mgr Annę Myślińską. Tematy trudne - Ojczyzna, patriotyzm, sumienna praca i poświęcenie. Ich wyjaśnianie to bardzo ważne działanie dla społecznego i poznawczego obszaru rozwoju dziecka. Zajęcia z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej zorganizowane perfekcyjnie a zainteresowanie i postawa grupy „Średniaki” wzorowe.
Mamy nadzieję na dalszą współpracę.