ZŻWP Koło Nr 10 im. 13 Pułku Zmechanizowanego

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Artykuły

Wspomnienie

Jutrzejszy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa skłonił mnie do osobistych wspomnień. Od dnia 18 stycznia 2007 do dnia 28 lipca 2007 roku pełniłem służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Żołnierzom wszystkich zmian PKW Irak przyszło działać w trudnym terenie – pod względem klimatu i oddalenia od kraju, a także wśród ludzi o dużej odmienność kulturowej i religijnej.

Po raz pierwszy żołnierze spotkali się z zagrożeniem generowanym przez ostrzały moździerzowe i rakietowe oraz ataki z wykorzystaniem improwizowanych urządzeń wybuchowych, tzw. IED.

Podczas VIII zmiany PKW Irak ( styczeń-lipiec 2007 r.) dwóch żołnierzy zapłaciło najwyższą cenę a kilku było rannych. Cześć Ich Pamięci. Wspominam te trudne chwile i te bardziej przyjemne nie tylko z okazji świąt ale zawsze ilekroć jest ku temu okazja. Wielkim szacunkiem darzę tych wszystkich którzy wykonywali zadania bojowe poza bazą oraz w bazie podczas ostrzałów moździerzowych i rakietowych.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich żołnierzy VIII zmiany PKW z którymi miałem zaszczyt pełnić służbę i bardzo dziękuję za zapewnienie mi bezpieczeństwa i codzienne wsparcie.

ppłk w st. spocz. Sylwin Jarosz

Lekcja historii

Drukuj

W czwartek, 13. lutego 2014, z inicjatywy Kolegów z żarskiego Stowarzyszenia 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej zrzeszającego byłych żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych pułku zmechanizowanego i potem brygady zmechanizowanej, zorganizowane zostało przedsięwzięcie edukacyjno-historyczne przeznaczone głownie dla dzieci i młodzieży z Żar, Żagania i Świętoszowa. Program wycieczki historycznej obejmował:

- zwiedzanie Sali Tradycji Polskich Wojsk Pancernych znajdującej się obok miejsca dyslokacji 34 Brygady Pancernej,
- zwiedzanie Zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich (Mannschafts-Stammlager - Stalag VIIIC) w Żaganiu.
W Sali tradycji "Czarnej Dywizji" (11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Jana III Sobieskiego) eksponowane są memorabilia ilustrujące waleczne czyny żołnierzy 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. broni Stanisława Maczka, 1 Korpusu Pancernego WP oraz wiele cennych pamiątek w postaci dokumentów, listów, fotografii, mundurów i odznaczeń. Ekspozycja nawiązuje również do współczesnych dziejów 11 LDKPanc, w szczególności zaś do udziału jej oddziałów w zbrojnych i pokojowych misjach wojskowych w Afganistanie i innych częściach Świata, o których zwiedzającym są pokazywane ciekawe filmy. Zwiedzających oprowadzał Kustosz Sali Tradycji, ppłk rez. Waldemar Kotula. Wokół obiektu mieszczącego Sale Tradycji młodzież, dzieci i ich opiekunowie mieli okazję obejrzeć historyczne już egzemplarze czołgów, transporterów opancerzonych, broni artyleryjskiej i innego sprzętu, np. kuchnię polową. Po placu ekspozycyjnym sprzętu bojowego oprowadzał zwiedzających artylerzysta (obecny Zastępca Prezesa Stowarzyszenia 42 pz i 11 BZ), ppłk w st. sp. Marian Popławski.

Pierwszy etap wycieczki utrwalony został na fotografiach wykonanych przez autora reportażu i prezentujemy je niżej.

Drugi etap wycieczki zilustrowany jest po wybraniu przycisku "Więcej...".

Więcej…