Ochrona godności polskiego żołnierza, upowszechnianie tradycji jest priorytetem w pracy społecznej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W obliczu nasilających się przypadków fałszowania historii, pomijania lewicowych tradycji, umniejszania wkładu 1 i 2 Armii w wyzwolenie kraju - praca ta nie była łatwa, ale przynosiła także wiele pozytywnych efektów. Przykładem może być udział Związku w realizacji inicjatywy MON „Żołnierska Pamięć”, której swoistym zwieńczeniem była konferencja „Wnioski i zadania wynikające z działalności patriotyczno-wychowawczej w ramach programu „Żołnierska Pamięć”.
W kwietniu br. Prezes Związku spotkał się z Sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzejem Kunertem, który, wysoko ocenił udział organizacji w upamiętnianiu tradycji orężnych - w tym miejsc pamięci narodowej. Uzgodniono zakres i formy dalszej współpracy - w tym także dotyczącej obiektów położonych poza granicami kraju. Pierwszy obiekt tego rodzaju, upamiętniający żołnierzy polskich poległych w 1920 r. odrestaurowano przy udziale Związku w Wornianach na Białorusi.
Do bardzo udanych należała także konferencja, która odbyła się w filii Muzeum WP w forcie H. Dąbrowskiego z udziałem prezesów 8 zaprzyjaźnionych Związków oraz młodzieży. W programie obok merytorycznego spotkania mieściło się zwiedzanie Muzeum Katyńskiego oraz ekspozycji sprzętu wojskowego.
Wśród innych zamierzeń o tym charakterze warto także wspomnieć o spotkaniu-konferencji popularno-naukowej „Tradycje orężne w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków”. W zwalczaniu przekłamań historii uczestniczył aktywnie „Głos Weterana i Rezerwisty” publikując materiały polemiczne oraz głosy czytelników.
Fundamentem działalności Związku jest bliska więź i współpraca z wojskiem. Systematycznie odbywają się dwustronne spotkania jak wzajemne konsultacje, bez zarzutu realizowane jest porozumienie z MON sprzed dwóch lat, pozytywnie realizowane są nasze wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć patriotyczno-wychowawczych i problemowych.
Na szczeblu Zarządu Głównego odbyły się m.in.: spotkanie z sekretarzem stanu MON, gen. Czesławem Piątasem, dyrektorami Departamentów MON, Sejmu, Oddziału Komunikacji Społecznej MON. W br. doszło także do spotkania kierownictwa Związku z Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Stanisławem Koziejem.
Równie dobrze oceniana jest współpraca z wojskiem, z jednostkami wojskowymi na szczeblu Zarządów Wojewódzkich, Rejonowych i Kół.
Do wartościowych form działalności społecznej należała organizacja konferencji tematycznych, odnoszących się m.in. do relacji i miejsca Związku w społeczeństwie. Przykładem może być konferencja pod nazwą „Rozwój i funkcjonowanie społeczeństw obywatelskich. Rola i zadania pozarządowych organizacji żołnierskich w demokratycznym państwie w świetle doświadczeń ZBŻZiOR WP”. W konferencji, z której sporządzono wydawnictwo zwarte, uczestniczył marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Związek włączył się w realizację programu MEN - Edukacja dla obronności, którego celem było min. przybliżenie młodzieży problematyki szeroko rozumianej obronności kraju. W ramach programu nawiązywano kontakty z liceami o profilu wojskowym, zapraszano młodzież na spotkania, konferencje, pokazy sprzętu wojskowego itp.
Mając na uwadze dotarcie z problematyką upowszechniania tradycji wojskowych, patriotyzmu, obronności, nawiązano kontakty z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Przeprowadzono dwustronne rozmowy m.in. z wiceministrem Wojciechem Książkiem, dyrektorem departamentu płk. Andrzejem Górskim. W rezultacie podpisano wspólny list intencyjny przybliżający zasady współdziałania. Niemniej w ostatnich latach współpraca na tym szczeblu w zasadzie zamarła. W efekcie słabiej kształtują się także kontakty w terenie ze szkołami - głównie z powodu obojętnego stosunku do współpracy Związku z młodzieżą kuratoriów Oświaty.
Przetrwały natomiast dosyć liczne, wieloletnie kontakty pojedynczych szkół, noszących zwłaszcza imiona jednostek lub dowódców z kołami Związku.
Jako stowarzyszenie o szerokim zakresie działalności, funkcjonujące w przestrzeni publicznej, Związek utrzymywał kontakty robocze z parlamentem - Sejmem i Senatem oraz poszczególnymi komisjami - zwłaszcza obrony narodowej, polityki i spraw socjalnych oraz edukacji narodowej.
W ostatnich latach odbyły się spotkania z przewodniczącymi sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej, przedstawiciele Związku uczestniczyli m.in. w publicznej debacie nad projektem ustawy o „Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Polski” oraz w pracach Komisji zajmującej się ustawami interesującymi Związek.
W bieżącej kadencji Sejmu opiniowano także szereg projektów ustaw - w tym o Rzeczniku Praw Żołnierza, Weteranów, działań poza granicami Polski. Związek gościł również przedstawicieli klubów parlamentarnych m.in. PSL i SLD oraz spotkał się - na terenie Sejmu z prezesem Andrzejem Lepperem oraz Klubem Parlamentarnym „Samoobrona”, w składzie, którego znajdowało się 6 posłów - byłych żołnierzy zawodowych.
Organizacja nasza nie pozostawała obojętna na ważne wydarzenia wchodzące w życie kraju. M.in. zajęto publiczne stanowiska dotyczące przyjęcia Polski do Paktu Północno-Atlantyckiego oraz wstąpienia do Unii Europejskiej.
Odnoszono się do wyborów do Sejmu i Senatu oraz wyborów Prezydenta RP, przestrzegając każdorazowo statutowej zasady neutralności partyjnej.
W odpowiedzi na sugestie Zarządów Wojewódzkich i Rejonowych odbyło się spotkanie z Szefem Oddziału Rekonwersji Kadr Departamentu Spraw Socjalnych MON, którego celem było określenie możliwości udziału Związku w pomocy dla odchodzącej do rezerwy kadry.
Pomimo, iż przedstawiono możliwości Związku w tym zakresie m.in. organizowania przy Zarządach Wojewódzkich społecznych zespołów poszukiwania pracy, przyjmowanie do komórek rekonwersji przy WSzW zadań do realizacji oraz sporządzenie wykazów specjalności do wykorzystania - sprawa poza sporadycznymi przypadkami - nie spotkała się z szerszym odzewem.
Rekreacja, turystyka, życie towarzyskie członków Związku leżało także w sferze zainteresowań działalności społecznej. Ostatni okres pokazał, że właśnie te formy - mają przed sobą przyszłość, a spotkania przy grillu, kuflu piwa połączone z dyskusją, rozmowami, kontaktami koleżeńskimi cieszą się coraz większą popularnością. Sprawom tym poświęcone było także spotkanie z kierownictwem Domu Wojska Polskiego, które zaoferowało wsparcie naszych działań, ale ograniczenia finansowe w wojsku, likwidacja szeregu placówek kulturalnych i naszych ogranicza współdziałanie.
Wyrazy uznania należą się wiceprezesom ds. społecznych oraz Zarządom Wojewódzkim i Rejonowym, które z powodzeniem realizują zadania ujęte w statucie i programach działania. Wyrazem tego mogą być między innymi przeprowadzone z rozmachem, na wysokim poziomie uroczystości XXX-lecia Związku. Polegały one i potwierdziły dobrą współpracę z samorządami, administracją i jednostkami wojskowymi, pokazały autorytet organizacji.
Z uznaniem władz spotykają się realizowane przez Związek inicjatywy upamiętnienia miejsc pamięci narodowej, opieki nad cmentarzami wojennymi, organizowanie imprez i uroczystości rocznicowych.