Koło Nr 10 ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego kultywuje tradycje jednostki rozformowanej w 1998 roku, która to wywodziła się z 38 Pułku Zmechanizowanego powstałego na bazie 38 Pułku Piechoty.
Rozformowanie każdej jednostki wojskowej wymaga określenia priorytetów i spraw pozostałych, powiedzmy mniej ważnych. Niewątpliwie priorytetami w tym wypadku są: przekazanie mienia i sprzętu, zagospodarowanie zasobów ludzkich, tzn. kadry i pracowników wojska oraz przekazanie sztandaru i dokumentacji archiwalnej do właściwych instytucji. Pozostałe czynności należy tylko wykonać, ale poziom ich realizacji zależy głównie od decyzji członków komisji likwidacyjnej. Tak też było w przypadku rozformowania 13 Pułku Zmechanizowanego w 1998 roku. Zlikwidowano m.in. Salę Tradycji pułku, na skutek czego nie zachowały się prawie żadne pamiątki stanowiące wyposażenie owej sali. Zbiory trafiły do nieokreślonych kolekcjonerów militariów, a my od dwóch lat apelujemy do byłych żołnierzy i pracowników jednostki o ich zwrot.
Część eksponatów znalazła już swoje godne miejsce. Na uznanie zasługuje zorganizowana przez ppłk Mirosława Lewandowskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 5 w Kożuchowie ekspozycja zawierająca elementy Sali Tradycji 13pz.
W wyniku licytacji internetowej pozyskaliśmy zbiór kilkudziesięciu fotografii z okresu powojennego funkcjonowania 38pp. Od P. Eleonory Przybyszewskiej, dawnej mieszkanki Kożuchowa i córki podoficera zawodowego 38pp i 38pz, otrzymaliśmy jako dar gazetę polową z okresu funkcjonowania 38pz. Trwają prace nad przywróceniem gazecie właściwego wyglądu oraz ustaleniem okresu i realiów historycznych w niej opisanych. W 2015 roku ukaże się na ten temat ciekawy artykuł historiograficzny.
Ostatnio - dzięki uprzejmości mjr Bogusława Flisa - udostępniony został pokaźny zbiór fotografii upamiętniających wydarzenia z okresu funkcjonowania 13pz. Zbiór ten był prezentowany uczestnikom I Zjazdu Żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego. Dzięki staraniom ppłk Tadeusza Króla fotografie zostały zeskanowane i przystosowane do publikacji internetowej. Fotografie są ponumerowane i zatytułowane, lecz nie są posegregowane chronologicznie. Po powiększeniu, pod każdą z nich, znajdować się będzie możliwie dokładny opis zdarzenia, jego miejsce i uczestnicy. Zwracamy się z apelem do Kolegów i do wszystkich internautów nas odwiedzających o przesyłanie na adresy elektroniczne z działu Kontakt informacji do opisów zdjęć (wydarzenia, czasu zaistnienia, rozpoznanych osób, rodzaju sprzętu, itp.).
Swoimi działaniami staramy się udowodnić, że kultywowanie tradycji nie jest dla nas tylko sloganem! Zapraszamy do odwiedzania galerii fotografii, którą będziemy systematycznie uzupełniać o nowe kadry oraz weryfikować opisy do nich na podstawie własnych dociekań oraz informacji nam przesyłanych.
ppłk Sylwin Andrzej Jarosz
FotoGaleria - część 1
(pełne opisy wyświetlane są pod fotografiami po ich powiększeniu
lub wskazaniu miniaturki kursorem myszki)
Do części 2 galerii » | ||