Ppłk inż. Tadeusz Król
Prezes Honorowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego
im. 13 Pułku Zmechanizowanego
Podpułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Prezes Honorowy Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego.
Urodzony 16 września 1950 r. w Gliwicach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Gliwicach w dniu 18 września 1968 roku rozpoczął służbę wojskową jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych im. Stanisława Ziaji w Krakowie. Po ukończeniu studiów w 1972 roku decyzją dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego został skierowany do dalszej służby na stanowisko dowódcy plutonu zabiegów specjalnych w 1 Pułku Chemicznym w Zgorzelcu. W 1973 r. kończy kurs dowódców kompanii i zostaje przeniesiony na stanowisko dowódcy plutonu odkażania umundurowania, a następnie zostaje p. o. dowódcą kompanii odkażania umundurowania.
W grudniu 1974 roku na własną prośbę zostaje przeniesiony do 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie, na stanowisko dowódcy samodzielnego plutonu chemicznego, a następnie od 1976 roku zostaje szefem zabezpieczenia chemicznego pułku. W 1980 roku jest słuchaczem Wyższego Kursu Doskonalenia Oficerów w Krakowie. Służąc przez 13 lat w 13 Pułku Zmechanizowanym awansuje od stopnia podporucznika do stopnia majora. W listopadzie 1987 r. w drodze wyróżnienia zostaje przeniesiony do 4 Łużyckiej Brygady Saperów w Gorzowie Wlkp. na stanowisko szefa zabezpieczenia chemicznego brygady, gdzie w 1989 roku otrzymuje stopień podpułkownika. W brygadzie służy do lutego 1993 roku, mieszkając cały czas w Kożuchowie. W lutym 1993 r. na własną prośbę zostaje przeniesiony do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań- Świętoszów na stanowisko starszego oficera kierunku. 31 października 1996 roku na własną prośbę odchodzi do rezerwy.
Po zakończeniu zawodowej służby wojskowej w styczniu 1997 roku został członkiem koła nr 10 Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Kożuchowie i z wielkim zaangażowaniem włączył się do pracy związkowej i społecznej. W latach 1997 - 2002 pracuje w SP ZOZ Szprotawa na stanowisku inspektora ds. obronnych i obrony. Służy swoją wiedzą i pomocą przy tworzeniu podwalin Powiatowego Centrum Reagowania Kryzysowego w Żaganiu. W 2001 roku został prezesem zarządu Koła nr 10 w Kożuchowie, a w roku 2017 prezesem honorowym koła. W okresie sprawowania funkcji prezesa dbał o interesy społeczności wojskowej i świetnie organizował współpracę z władzami terytorialnymi. Kontakty z samorządem Kożuchowa, gmin ościennych, starostwa powiatowego w Nowej Soli, spotkania z interesującymi ludźmi sprawiły, że środowisko wojskowe stało się bardziej zintegrowane i zauważalne w regionie.
Z jego inicjatywy koło przyjęło imię 13 Pułku Zmechanizowanego, który stacjonował w Kożuchowie i w którym służbę wojskową pełniło większość członków koła. W 2003 roku podjął pracę w Urzędzie Miasta w Nowej Soli na stanowisku pełnomocnika prezydenta miasta ds. ochrony informacji niejawnych, inspektora ds. obronnych i obrony cywilnej, którą zakończył w 2018 roku.
Odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi; Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny”; Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”: Krzyżem Komandorskim, Złotym Krzyżem z Gwiazdą i Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Srebrną i Brązową Odznaką ”Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”, Złotym Medalem „Za Wybitne Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Medalem „Za Zasługi Dla Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego”; Złotym Medalem „ XL-Lecia ZŻWP”, Odznaką Pamiątkową „Krzyż 25-Lecia Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego na Dolnym Śląsku” oraz wieloma innymi odznaczeniami pamiątkowymi i okolicznościowymi.
Wyróżniony wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla Lubuskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.