ZŻWP Koło Nr 10 im. 13 Pułku Zmechanizowanego

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Lekcja historii

Drukuj

Prezes Stowarzyszenia 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej, ppłk. rez. Krzysztof Polusik wręczył uczestnikom pamiątkowe foldery i kartki,

 

 

po czym nastąpiło przemieszczenie grup zwiedzających do Muzeum Obozów Jenieckich.

Kolejnym etapem przedsięwzięcia było właśnie zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Od początku II wojny światowej w Żaganiu i w dzisiejszym regionie przy- i zagranicznym z Niemcami, funkcjonował kompleks hitlerowskich obozów jenieckich, gdzie zgrupowano jeńców wojennych 30 narodowości. Ok. 120 tysięcy spośród więzionych tu jeńców nie doczekało wyzwolenia.

Muzeum mieści się w pobliżu utworzonego w roku 1942 obozu dla zestrzelonych lotników alianckich. W tym właśnie obozie, Stalagu Luft III, miała miejsce słynna "wielka ucieczka" (z wykorzystaniem podkopu z baraku) lotników alianckich, spośród których 50 schwytano i rozstrzelano, a tylko trzem udało się zbiec. W muzeum eksponowane są pamiątki w postaci dokumentów, fotografii, rzeczy osobistych jeńców, mundurów oraz broni załogi obozu. Za obiektem głównego muzeum stoi zrekonstruowany (replika) barak jeniecki ze zgromadzonymi tam elementami wyposażenia "socjalno-bytowego", fotografiami, rzeczami osobistymi jeńców, itp. W obrębie baraku są też rekonstrukcje innych obiektów obozu, jak wieża wartownicza, budka wartownicza, elementy ogrodzenia i inne. Przed muzeum znajduje się pomnik autorstwa Mieczysława Weltera postawiony w 1961 r. i upamiętniający ten smutny epizod ostatniej wojny światowej. Zwiedzanie muzeum odbyło się z udziałem przewodnika, który opowiedział o wielu ciekawych wydarzeniach z okresu istnienia obozu i odpowiadał na pytania zadawane przez zwiedzających.

Oto fotografie z drugiego etapu wycieczki historycznej:

mjr Z. Służewski przy pomniku na Stalagu Luft III

 

mjr Z. Służewski przy pomniku na Stalagu Luft III

 

 

 

 

Fot.: Archiwum Koła