ZŻWP Koło Nr 10 im. 13 Pułku Zmechanizowanego

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rocznica tragedii sprzed lat

 

Upływ czasu zaciera pamięć o osobach i wydarzeniach. W historii 13 Pułku Zmechanizowanego były dni i wydarzenia radosne i bardzo smutne.
4 czerwca 1988 roku, na przejeździe kolejowym w miejscowości Drogomil na drodze do Bodzowa pod Bytomiem Odrzańskim miała miejsce tragiczna w skutkach katastrofa drogowa. Zginęli w niej służąc Ojczyźnie żołnierze 13 Pułku Zmechanizowanego z Kożuchowa:

† chor. Konrad Burzyński
† st. kpr. Krzysztof Raczkowiak
† st. kpr. Jarosław Wadycki
† kpr. Stanisław Brotko
† kpr. Stanisław Rogalski
† st. szer. Robert Bogusz
† st. szer. Tomasz Gierłatowski
† st. szer. Robert Kopciuch
† st. szer. Jerzy Piłat
† st. szer. Piotr Poskuta

Żołnierze pod dowództwem śp. chor. Konrada Burzyńskiego przemieszczali się do miejscowości Żukowice gdzie pomagali miejscowej społeczności w pracach melioracyjnych. Ten dzień był dla nich tragiczny. W rocznicę tego smutnego wydarzenia dowódca 13 Pułku Zmechanizowanego mjr dypl. Zbigniew Szura wraz z wojewodą zielonogórskim Zbyszko Piwońskim odsłonili obelisk wraz z tablicą pamiątkową. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego. Po rozformowaniu 13 Pułku Zmechanizowanego opiekę nad miejscem pamięci przejęły władze samorządowe Bytomia Odrzańskiego, Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego i młodzież szkolna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Leszka Kołakowskiego z Kożuchowa.

W 32 rocznicę tragedii, 4 czerwca2020 roku, delegacja członków Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego na czele z chor. Wiesławem Poterałą złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod obeliskiem z tablicą pamiątkową.W skład delegacji weszli ponadto: st. chor. szt. Andrzej Wolny, st. sierż. Dawid Kuliś, kpr. Henryk Szmydowski, st. szer. Ryszard Walaszek. Pomocy w organizacji okolicznościowej ceremonii udzielił Radny Powiatu Nowosolskiego, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Miasteczku Grzegorz Zwarycz.

Nie umarła pamięć o żołnierzach, którzy tam zginęli.

Cześć Ich Pamięci.

Opracował: ppłk Sylwin Andrzej Jarosz
Fotografie: Grzegorz Zwarycz